ČlánkyMagazínOvocie a zeleninaTop

Ochutnajte špargľu s beurre blanc

Poznáte asparágus? Lahodnú, čerstvú a vzhľadom nezvyčajnú zeleninu? Ak vám to niečo hovorí, no stále si to neviete predstaviť, pomôžeme vám aj druhým názvom – špargľa. Nie je to síce celkom tradičná zelenina, no ukrýva v sebe veľa zdravia a je veľkým pomocníkom v kuchyni.

green-asparagus-1331460_1280Väčšinou sa zelenina alebo ovocie zelenej farby považuje za ešte nezrelé. V prípade špargle ide o charakteristickú farbu, ktorá vôbec neznamená nezrelosť, práve naopak, sladkosť a čerstvosť. Máj nie je len mesiacom lásky, ale aj špargle. V tomto období by teda mala byť k dispozícii na trhoch a vo väčších nákupných centrách. Neváhajte ju aspoň vyskúšať a presvedčiť sa o jej skvelej chuti a flexibilnosti pri varení.

Nevýhody bielej špargle

Okrem zelenej môžete nájsť aj bielu, ba dokonca fialovú špargľu. Biela farba je vytvorená tým, že pri pestovaní sa k nej pridáva kompost, ktorý bráni rozvoju chlorofylu , o ktorom vieme, že dodáva rastlinám zelenú farbu. Vybrať si môžete akúkoľvek, no myslite na to, že s bielou budete mať viac práce. Musíte ju od hora až dole olúpať, a taktiež by sa nemala jesť tepelne neupravená. Zelenú a bielu špargľu nevarte spoločne v jednom hrnci. Ak by ste chceli pobaviť deti, pozháňajte fialovú špargľu, ktorá pri varení zmení svoju farbu na tmavo zelenú.

Na kráľovskom dvore alebo v múzeu

Už v úvode sme spomínali, že asparágus nie je tradičnou zeleninou a do slovenských tradičných jedál sa skoro vôbec nepridáva. Pokrok nastáva aj v gastronómii, a preto máme k dispozícii stále viac surovín, ktoré sa pestujú iba v iných krajinách. Kolískou tohto druhu je Európa. V starodávnych kuchyniach ju používali najmä Gréci a Rimania. Spočiatku si túto extravagantnú zeleninu mohli dovoliť len mlsné jazýčky na kráľovských dvoroch. Postupne sa však rozširovala po celom svete a dnes patrí medzi 30 najviac konzumovaných zelenín.

Špargľu si dokonca jednotlivé štáty chránia takmer ako kultúrnu pamiatku. Každý ju pestuje podľa svojich vlastných tradícií a zvykov. V jednom nemeckom meste dokonca zriadili múzeum špargle, ktoré ročne navštívi vyše 10 000 ľudí.

Všestrannosť v kuchyniasparagus-353941_1280

Špargľa je skutočne nesmierne všestranná. Môžete ju dusiť spolu s inou zeleninou, uvariť vo vode domäkka, opražiť na masle či oleji, grilovať alebo rozmixovať na kašu. Tenké plátky špargle sú skvelým doplnkom do zeleninového šalátu a nemusíte sa báť toho, že nebude vopred tepelne upravená. Pripravená v osolenej vode môže byť vhodnou ingredienciou pre športovcov, pričom ju stačí variť len tri minúty. Jej chuť je sladkastá, no aj napriek tomuto faktu sa nemusíte báť ju okoreniť, poliať olivovým olejom alebo pridať k rôznym omáčkam. So špargľou sa v profesionálnej gastronómii spomína najmä omáčka beurre blanc.

Skvelá príloha v podaní beurre blanc

Príprava tejto omáčky patrí do rúk viac zdatných kuchárov, no nikde sa nepíše, že to nemôžete aspoň vyskúšať. Táto povestná omáčka sa skladá z masla, vína, šťavy z citróna a šalotky. Soľ a korenie sa pridáva už len podľa chuti. Najemno nakrájanú šalotku treba zaliať vínom a spolu so šťavou z citróna nechať redukovať. Potom sa do omáčky začne pridávať maslo, kúsok po kúsku, pričom sa musí zakaždým poriadne vmiešať metličkou. Krok, kedy sa pridáva maslo, je podľa šéfkuchárov najviac zradný, pretože treba dôsledne pozorovať, aby omáčka príliš nevychladla, no zároveň aby nebola ani príliš teplá. Ak chcete na večeru pripraviť niečo luxusné, určite stavte na špargľu s touto omáčkou. Špargľu však majte už dopredu pripravenú, pretože po odstavení omáčky ju musíte hneď naservírovať. V opačnom prípade by sa vám na povrchu oddelilo maslo od zvyšku.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *