ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Poznáte rozdiel medzi vegetariánom a bretariánom?

V súčasnosti už pojem gastronómia neznamená iba kuchyňu, jedlo či prestieranie. Je to spojenie všetkého, a to vrátane diét a rôznych spôsobov stravovania. O vegetariánoch či gegánoch ste už určite počuli. Vedeli ste však, že na svete je aj pár ľudí, ktorí nejedia vôbec nič?

VEGETARIÁN: Nekonzumuje žiadne mäso a ani ryby. V jeho jedálničku väčšinou môžeme nájsť zeleninu, ovocie, obilniny buď v surovom stave alebo tepelne upravené. Nesmú chýbať ani mliečne výrobky a vajcia. Vo všeobecnosti preferujú zdravší spôsob prípravy svojich výlučne bezmäsitých jedál. Niektoré reštaurácie majú vo svojej ponuke stále pokrmy ako vyprážaný syr s hranolčekmi, niekedy dokonca so šunkou alebo bryndzové halušky so slaninkou a zaraďujú ich do bezmäsitej stravy. Na to si vegetariáni musia dávať obzvlášť veľký pozor. Aj napriek tomu, že sme spomenuli zdravší spôsob prípravy, tak si stále väčšina vegetariánov pochutnáva na zemiakových kroketách alebo známych falafelách vyrobených z pomletého cíceru a vypražené v oleji.

VEGÁN: Nekonzumuje mäso ani produkty živočišného pôvodu, teda ani vajcia, syry, mlieko. Vyhýbajú sa dokonca aj ostatným produktom, v ktorých sú tieto suroviny prítomné. Hovoríme napríklad o koláčoch, do ktorých sa pridáva najmä mlieko s vajíčkami. Náhradu sladkých dezertov poväčšine nachádzajú v raw koláčikoch. Ďalej uprednostňuje zdravšiu prípravu jedla, rovnako ako aj vegetarián. Obmedzuje rafinované cukry a výrobky s umelými prísadami, ktoré poznáme pod označením farbivá a konzervačné látky. Vegán väčšinou sladí iba medom, trstinovým cukrom alebo rastlinnými sirupmi.

mushroom-1343144_1280

MAKROBIOTIK: Rastlinnú potravu upravuje špeciálne dlhým a pomalým varením pri nízkych teplotách. Podľa makrobiotikov si tak zelenina, ovocie, strukoviny či obilniny zachovajú všetky pôvodné živiny, vitamíny a okrem toho sa nabijú aj ďalšou energiou. Čo sa týka nápojov, tak každý makrobiotik staví skôr na bylinkový čaj a aj kávu pije iba obilninovú.

VITARIÁN: O predchádzajúcich troch ste už určite veľa počuli. Vitarián nie je až tak častým a nie každý by vedel, čo mu podať na jedenie. Prijíma iba rastlinnú potravu výlučne v surovom stave. Základ jeho jedálnička tvorí surová zelenina, ovocie, orechy, naklíčené obilniny a strukoviny a nepečené sušené placky. Ak by ste niekde stretli vitariána, určite mu neponúkajte kávu a ani čaj. Samozrejme, že nejaký zdroj tekutín musia mať, a preto by ste im mohli s pokojom dať ovocnú šťavu. Na dezerty s obľubou používa kakao z nepražených kakaových bôbov. Zeleninu a ovocie sa snaží používať čo najčerstvejšie, teda to, čo v danú sezónu možno vypestovať. Snáď najbližšie majú k stravovaniu vitariánov raw reštaurácie.

BRETARIÁN: Akokoľvek neuveriteľne by to mohlo znieť, no na svete sú aj ľudia, ktorí nejedia vôbec nič. Tento vzácny druh „stravovania“ je založený len na pití čistej vody a prijímania takzvanej prány. Prána je prijímanie živín iba zo slnka a prírody. Na svete existuje len pár desiatok ľudí, ktorí sa rozhodli žiť týmto spôsobom. Najznámejšími predstaviteľmi sú Austrálčanka Jasmuheen a Francúz Henri Monfort, ktorý je bretariánom už vyše desať rokov.

Ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *