ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Večerajte zdravo!

„Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ a večeraj ako bedár.“- hovorí známe príslovie. Je na vás, či sa ním budete riadiť alebo nie, ale vedzte, že večerať pokojne môžete. Nemusí to byť klobáska a čokoláda, ale pojmite večeru zdravo. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa zdravo navečerať, aby vám nebolo ťažko od žalúdka a ľahko sa vám spalo.

 Nepodceňujte večeru

 Večerať by ste mali zhruba 3-4 hodiny pred tým, ako sa rozhodnete ísť spať. Základom je, aby ste už do svojho žalúdka neprijímali sacharidy. Obmedziť treba zemiaky, pečivo alebo ryžu.  Ak ste práve v procese zhadzovania hmotnosti, tak slová o tom, že by ste už po 18-tej jesť mali hoďte za hlavu. Večera je rovnako dôležitá ako výživné raňajky, pretože dokonca aj v noci pracuje naše trávenie a vstrebávanie živín. Ako som spomínala už vyššie, klobáska alebo sladká čokoláda nie je to pravé orechové pre vaše telo.shutterstock_567839374 (1)

Naše telo funguje ako stroj. Prirovnať si ho môžeme napríklad ku krbu. Ak do krbu neprikladáte pravidelne drevo, tak plameň zhasne. Plameň možno obnoviť, no bude to trvať dlhší čas, ako keby ste sa pravidelne starali o prísun dreva. Naše telo funguje na podobnom princípe. Ak zastavíte prísun kalórií, teda pomyselného dreva, tak plameň v podobe metabolizmu zhasne. Teda sa vám bude chudnúť ťažšie. Aby metabolizmus, čiže spaľovanie tukov fungoval ako má, musíte vášmu telu dodať večeru a teda aj kalórie.

Problémom mnohých ľudí v dnešnej dobe je to, že nejedia pravidelne. Raňajky vynechajú, pretože sa ponáhľajú do práce. Obed síce existuje, no zjedia ho veľmi rýchlo. A keď príde väčšina z nás domov, vtedy je čas na hody a večerné vyprázdnenie obsahu chladničky. Potom nastávajú otázky typu: „ Veď ja nejem veľa, tak prečo som zas pribrala?“. Dôvodom môže byť spomínaný prísun kalórií nárazovo a hlavne večer.

 Čo jesť na večeru?

 Večera by mala tvoriť 15-20% celodenného energetického príjmu. Konzumujte potraviny, ktoré veľmi nezaťažia vaše trávenie a pritom vám poskytnú energiu a živiny. Vedzte, že zo zdravej večere nepriberiete.

Celozrnné pečivo s rôznymi druhmi nátieroksandwich-498379_1280 (1)

Celozrnný chlieb je dobrá voľba hlavne v prípade, ak zvyknete večerať ten biely. Preto chlieb z bielej múky nahraďte tým celozrnným. Pridať k nemu môžete napríklad tvarohovú nátierku, zeleninu, či dokonca popučené avokádo. Vaša večera tak bude pozostávať z vlákniny, bielkovín a množstva zeleniny, ktorou si doplníte stratené vitamíny.

Ryby so zeleninovou prílohou

Odborníci na zdravú výživu radia, aby sme ryby konzumovali aspoň 2-krát do týždňa. Obsahujú vzácne omega 3 a 6 kyseliny a tiež zdravé tuky, ktoré sú prospešné nielen pre váš mozog a jeho fungovanie. Môžete si pripraviť grilovanú rybu na zelenine, či rybu podusiť na masle a víne a ako prílohu zvoliť uhorkový šalát.

Celozrnné cestoviny

O cestovinách sa šušká, že nie sú veľmi zdravým pokrmom, no ak zvolíte celozrnné, v primeranom množstve a nepridáte k nim kilo slaniny, tak zdravá večera je na svete. Pripraviť si ich môžete zo zeleninou, s bazalkovým pestom, avokádom alebo dokonca na sladko. Je len a len na vás, ako si ich pripravíte. No vedzte, že aj celozrnných pokrmov by ste mali jesť menej a to hlavne na večeru.

Šalát na X spôsobov

Dobrým šalátom nikdy nič nepokazíte! Existuje milión spôsobov ako si ho pripraviť a zakaždým bude niečím iný. Pripravte si kurací šalát, grécky šalát, zeleninový šalát alebo šalát zo spomínaných celozrnných cestovín. Na výber máte aj nespočetné množstvá dressingov, no ak neradi kupujete hotové jedlá, vyrobte si vlastný. Z balsamicového octu, medu a citróna vykúzlite ideálnu zálievku na akýkoľvek šalát.

Tvaroh alebo cottage cheese

Ak zvolíte nízkotučný tvaroh, tak svojmu telu dodáte dávku bielkovín a tiež to, že žalúdok bude počas noci spokojný. Tvaroh totiž trávi pomaly a tak ostanete dlhšie zasýtení. Ak vám samotný tvaroh nechutí, tak si doňho pridajte trošku medu, sušené ovocie alebo lyžičku džemu. Ale naozaj len lyžičku!

Čo na večeru radšej nekonzumovať?

  • Biele pečivo s džemom alebo medom
  • Klobásy, salámy, tlačenku
  • Cestoviny so smotanovými omáčkami
  • Ovocie vo väčšom množstve( najmä hrozno, slivky, hrušky, banány)
  • Sladkosti typu- čokoláda, keksy, nanuky, čokoládové nátierky, sladké jogurty
  • Šaláty ako parížsky, diabolský alebo majonézový
  • Syry v črievku a trojuholníkový syr

Ak máte aj vy zlozvyk, že ste nočným „vyjedačom“ chladničky, tak vám tento článok možno poradil, aké potraviny konzumovať, aby ste síce jedli, no kilá sa nelepili.

 

Ilustračné foto:pixabay.com 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *