ČlánkyMagazínOvocie a zelenina

Kapusta v rôznych podobách: Surová i kyslá sa postará o vašu imunitu

Obdobie zimných a chladných dní je pre mnohých skôr nepeknou predstavou chrípok a rapídneho zníženia imunity. Počas zimy pôda na záhradách a poliach odpočíva, a preto sme zväčša odkázaní na zeleninu kupovanú v obchodoch. Existuje však niečo, čo si môžeme pripraviť vopred, dodá nám cez zimu potrebné vitamíny a môžeme to využiť v teplej aj studenej kuchyni. Kapusta.

Málokto vie, že kapusta je najstaršou kultivovanou zeleninou, ktorá sa pestuje už vyše štyritisíc rokov a jej pravlasťou je pobrežie západného Stredomoria a Atlantiku. Existuje  v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach. Vo svojich záhradkách si v lete môžeme vypestovať napríklad kapustu obyčajnú, zelenú zeleninu podobnú kelu kučeravému. Takáto kapusta by sa mala konzumovať po tepelnej úprave. Aj keby ste ju chceli pridať do studených šalátov, mala by sa aspoň chvíľu variť v teplej vode. Spôsobov na prípravu kapusty obyčajnej je veľmi veľa, stačí si vybrať. Môžete ju variť, dusiť, smažiť. Je vhodná do polievok či dokonca na prípravu omáčok.

purple-875260_1280Ďalším druhom je červená kapusta, spájaná zvyčajne s tradičnou kombináciou pečeného mäsa, knedlí a kapusty. Táto kapusta sa môže konzumovať aj v surovom stave. Výborne sa hodí do zeleninových studených šalátov. Ak nechcete, aby pri tepelnej úprave prišla o svoju krásnu farbu, pridajte do nej lyžičku citrónovej šťavy alebo octu. Pokojne ju skombinujte aj s postrúhanou mrkvou, brusnicami a vlašskými orechmi a zalejte octovou zálievkou, v ktorej rozmiešajte ešte lyžičku medu. Pri spomínanej kombinácii s pečeným mäsom sa odporúča pred pridaním postrúhanej červenej kapusty do hrnca najskôr skaramelizovať cukor. Kapusta tak získa sladšiu a príjemnejšiu chuť. Namiesto oleja použite bravčovú masť a vaša kapusta bude mať okrem skvelej chuti aj výrazný lesk a na tanieri priam zažiari.

germany-549690_640Červená kapusta sa považuje aj za najlepšiu ochranu pred vírusmi aj rakovinou. Je štedrým zdrojom vitamínu C a K. Rovnako je bohatá aj na vlákninu, vitamíny skupiny B či draslík. Nachádzajú sa v nej i mastné nenasýtené kyseliny omega-3. Hlavnými kvalitami pri konzumácii kapusty je celkové posilnenie imunity, zvyšovanie odolnosti proti infekciám, ale aj čistenie tráviacej sústavy. Odporúča sa na upokojenie, zmiernenie napätia, stresu. Pomáha tiež pri liečení nespavosti, znižuje riziko rakoviny prsníka, pľúc, pečene, hrubého čreva a konečníka.

Snáď najväčšou dávkou vitamínov je pre nás v zime biela kapusta, ktorú väčšinou premieňame na kyslú. Kapusta má totižto vo svojej kyslej podobe všestranné využitie od príloh k mäsu, cez ingredienciu do segedínskeho guľáša či kapustnice, až po tradičné kapustníky. Ak z nej chcete vyťažiť čo najviac a napomôcť tak svojmu organizmu k lepšiemu fungovaniu, nespoliehajte sa na kupovanú kyslú kapustu, ale na tú, ktorú si poctivo pripravíte sami doma. Každý má na jej prípravu svoj zaužívaný recept, no niekoľko základných pravidiel by mali dodržiavať všetci.

Príprava kyslej kapusty

Kapustu treba predovšetkým dobre umyť a odstrániť vrchné listy a hlúby. Najviac práce a času zaberie strúhanie. Ideálne je, ak sú prúžky 2 až 3 mm široké. V mnohých rodinách sa dedia tzv. rezačky vyrobené z dreva. V dnešnej modernej dobe nám túto prácu dokážu zjednodušiť kuchynské roboty a iné mechanické strúhadlá. Nastrúhanú kapustu vrstvíme napr. do čistej a plachtou vystlanej vane. Každú vrstvu treba posoliť. So soľou to však netreba preháňať, pretože kapusta by mohla zmäknúť a stratiť svoju lahodnú chuť. Takto pripravenú kapustu treba nechať aspoň tri hodiny odležať, aby pustila šťavu. Táto šťava je vhodná ako doplnok pri liečbe podráždeného alebo zapáleného hrubého čreva a pomáha zároveň aj v prípade, že si neviete dať rady s „opicou“ po ťažkej noci. Pri prekladaní do kamenného suda treba kapustu poriadne vyžmýkať a zatlačiť ju rukou alebo nohami. Jednotlivé vrstvy v sude možno ochutiť rascou, čiernym celým korením, rozštvrtenými jablkami, bobkovými listami či cibuľou. Nakoniec treba obmedziť prísun vzduchu, a to zaťažením drevenými doskami alebo umytým kameňom.

ilustračné foto: pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *