Väčšina z vás si asi pod slovným spojením budhova ruka predstaví nejakú drahocennú čínsku keramiku. Úprimne sama som bola prekvapená, že nejaké ovocie môže naozaj niesť takýto názov. Na tomto citruse je množstvo zaujímavých vecí a my vám o nich povieme.
Čo budhova ruka vlastne je?
Budhova ruka, po latinsky citrus medica var. digitata , je mimoriadne vzácny malý strom v tŕnií. Má veľké oválne listy svetlozelenej farby rastúce asi štyri až šesť centimetrov. Kvety má bielo fialové a plody majú žltú nehorkú šupku a sú veľmi voňavé Väčšine neobsahuje ani kôstky. Vovnútri má plod bielu horkú dužinu. Má originálnu horko-sladkú chuť.
Pôvod
O pôvode budhovej ruky existujú rôzne povery. Podľa jednej ju priniesli z Indie budhistický mnísi v 4. storočí do Činy. Podľa inej sa zas budhova ruka prirodzene vyšľachtila z podobného druhu citrusu. Tak či onak, dnes je toto ovocie populárne predovšetkým v Južnej a Juhovýchodnej Ázii.
Budhova ruka má aj mnohé iné názvy, napríklad prsty citróna, citrus medica var. digitata (latinsky), buddha’s fingers (anglicky), buddha’s hand (anglicky), buddha’s hand citron (anglicky), fingered citron (anglicky), goblin fingers (anglicky), buddhas hand (nemecky).
Vôňa budhovej ruky je natoľko krásna, že ju začal vo veľkom používať farmaceutický priemysel do kozmetiky a parfumov, dokonca do osviežovačov vzduchu.
Ovocie budhova ruka sa môže podávať v budhistických chrámoch počas náboženských rituálov. Uzavreté ruky symbolizujú Buddhove zákony modlitby. Šupky z ovocia sa môžu kandizovať. Budhova ruka sa často označuje aj ako “citrón s prstami”. V Číne budhova ruka symbolizuje šťastie a dlhý život.
Ako každé ovocie aj tento citrus má mnohé zdraviu prospešné funkcie, ktoré môžu pomôcť nášmu organizmu:
Chráni nás pred trombózou, čistí našu krv, znižuje vysoký krvný tlak, zvyšuje vstrebávanie železa, bojuje proti chudokrvnosti, posilňuje náš imunitný systém, zvyšuje vstrebávanie železa do tela, zrýchľuje tvorbu chrást, pomáha pri chudnutí, rozpúšťa obličkové kamene, pomáha proti žalúdočným problémom, zmierňuje bolesti dokonca aj tie spojené s menštruačným cyklom, je vhodný pre astmatikov, učinný proti astme.
Obsahuje vitamíny A, C, D, E, vápnik, vlákninu a sacharidy.
Využitie v kuchyni:
Budhovu ruku môžeme vylúhovať do ľahkých destilátov ako napríklad do vodky. V kuchyni ju môžete použiť na prípravu cestovín, marinád, šalátov alebo upražiť spolu s koreňovou zeleninou. V dnešnej gastronómií existujú aj rôzne príchute cukrov a solí z budhovej ruky. Využijete ju v mnohých receptoch a toto je náš typ:
Budete potrebovať: 40 g sušenej šunky, 500 g bravčovej panenky, budhovu ruku, 1,5 polievkovej lyžice lístkov šalvie, 50 g masla, olivový olej, korenie a soľ.
Pripravte si misku, do ktorej zmiešate sušenú šunku, budhovu ruku a nasekané lístky šalvie, zo zmesi spracujte hustú pastu a dochuťte korením a soľou. Na hrubšie plátky si narežte panenky, do ich vnútra si urobte dierky a tie naplňte pripravenou hustou pastou. Panenky naplnené pastou potrite olejom a grilujte ich asi 6 až 8 minút z oboch strán kým nebudú panenky prepečené a mäkké. Ugrilované ich naservírujte hosťom alebo vašej rodine, poprípade pridajte lístky šalvie na ozdobu. Možno budete prekvapení, akú výbornú chuť môže budhova ruka pridať vášmu domácemu jedlu. Tak to nenechajte na náhodu, kedy vám budhova ruka len tak cvrnkne do nosa, vyhľadajte a ochutnajte toto exotické ovocie.
Ilustračné foto: visualhunt.com