Nazjedenie.sk

Ghee: lepšie ako klasické maslo

Ak nemôžete konzumovať klasické maslo kvôli intolerancii laktózy alebo mliečnych proteínov, presne pre vás je tu topené maslo ghee. Obsahuje minerálne látky, vitamíny, dobrý tuk a ostatné účinné látky, ktoré pomáhajú vášmu tráviacemu traktu. Aké ďalšie výhody má?

Pôvod

“Čisté” maslo ghee pochádza z indického kontinentu a často sa používa pri varení aj na Strednom východe a v južnej Ázií.

butter-1449453_1280Výhody

Ghee maslo je zložené z väčšej časti len z nasýtených tukov a je bohatým zdrojom antioxidantov. Obsahuje vitamíny E, C, niacín a minerály ako sodík, vápnik, draslík, železo, horčík a fosfor. Je obzvlášť prospešné pre tých, ktorí nemôžu jesť mliečne výrobky, pretože neobsahuje soľ ani laktózu.

Využitie

Ghee maslo má široké využitie vo vašej kuchyni. Má vysoký bod varu, a vďaka tomu sa môže používať pri varení, pečení, ale aj vyprážaní. Môžete skúsiť pridať ho do kávy, opražiť na ňom cesnak na hrianky, podať deťom, ktoré ho veľmi radi zjedia, pretože vonia ako rezance z tvarohom. Dodá jedlám fantastickú chuť, ak ho pridáte k zelenine a mäsu alebo na pečenie rôznych dezertov a koláčov. Vďaka výraznej chuti a vôni použite menšie množstvo.

Tento zázrak je vhodný nielen na konzumáciu. Môžete ho použiť aj na popáleniny či iné kožné problémy. Pomáha tiež na suchú a popraskanú kožu i pery. Rozžiari vašu pleť a je účinnou náhradou pleťového krému. Stačí ak nanesiete tenkú vrstvu na pokožku, necháte chvíľu pôsobiť a potom jemne vmasírujete.

Ak nepijete kávu, konzumáciou alebo masážou ghee maslom ju môžete čiastočne nahradiť, pretože odstraňujú únavu. Pri bolestiach ucha ho stačí jednoducho vmazať dovnútra a po chvíli pocítite úľavu. Čisté maslo vám pomôže aj pri bolesti kĺbov, astme, reume, bolestiach hlavy, nervovým chorobám a chorobám oči. Bábätkám pomáha vyživovať pleť a preto mamičky často pripravujú pre svoje ratolesti zmes ghee, medu a kandizovaného cukru.

Ako si ho pripraviť doma

Budete potrebovať:

Kocku masla roztopte v hrnci. Po chvíli sa začne uvoľňovať voda a bielkoviny a tento proces vytvorí bielu penu, ktorú zbierajte s lyžicou a dávajte ju preč. Keď bude maslo vriace, ostatky mliečnej bielkoviny sa usadia na dno. Vypnite sporák a maslo dajte na chladnú platničku. Počkajte, kým sa všetky hrudky usadia na dno. To čo vyjde na povrch, opäť pozbierajte a zahoďte.

Zoberiete si pripravenú utierku a preceďte cez ňu maslo, čím sa zbaví aj posledných čiastočiek laktózy. Precedené maslo vylejte do skleneného pohára a nechajte ho otvorený. Týmto procesom sa odparí prebytočná voda a maslo bude mať dlhšiu životnosť. Keď maslo ghee stuhne, môžete ho zatvoriť a uložiť do chladničky alebo skladovať pri izbovej teplote.

 

Foto: pixabay.com

Exit mobile version