Na jeseň, keď lístie stromov zožltne, svätý Hubert, patrón poľovníkov, vie, že prišiel jeho čas. Divá zver, ktorá sa má na pozore, sa však pasie nielen v lese, ale aj v pustých vinohradoch. Možno preto sa divina tak dobre snúbi práve s vínom. A kedy inokedy je ten najlepší čas na pravé gurmánske hody, ak nie práve na jeseň?
Divinové hody u vás doma
Niet divu, že o mäsové delikatesy a divinové pokrmy rastie záujem najmä v jesennom a zimnom období, keďže sú známe a obľúbené najmä pre svoju špecifickú arómu a výraznú chuť. V porovnaní s inými druhmi mäsa má to z diviny veľa bielkovín, málo tuku, viac vitamínu A i železa. Medailóniky z diviaka sú neprekonateľné s hubami a gratinovanými zemiakmi. Kráľom jesenných lesov je daniel. Chuť jeho mäsa zo stehna špikovaného slaninkou podčiarkne krémová omáčka plná koreňovej zeleniny a smotany. Milovníkom diviny určite zachutí aj perlička. Ak však s prípravou diviny doteraz nemáte veľa skúseností, vyskúšajte napríklad Dusené jelenie mäso na červenom víne, tak ako ho pripravila foodbloggerka Nina Smiešna.
Neodolateľné spojenie chutí – víno a syry
K osobitej chuti diviny sa hodia najmä červené vína. Mohutný alibernet sa výborne dopĺňa s pečenými mäsami z diviny, plné talianske vína zasa pristanú k červeným mäsám, divine a tvrdým syrom. K pernatej zveri sa výborne hodí vyzretejšia frankovka, akýkoľvek malbec vhodne podčiarkne divinový guláš a svätovavrinecké bude tiež dobrým spoločníkom k divine. Ak práve nemáte chuť na mäso, skombinujte s vínami delikátne syry. K bielemu vínu sa hodia parené, jemné plesňové, mäkké krémové syry a eidam. Mladé ovčie a kozie syry najlepšie spárujete s mladým bielym, či ružovým vínom. Po červenom siahnite, ak hosťom ponúkate výrazné plesňové, údené, či čerstvé syry ako feta alebo mozzarella. K ricotte sa hodia najviac šumivé vína.
Už vám len stačí vedieť, že červené vína sa k divine správne podávajú chladené na 17 až 21 °C, v pohári s kalichom guľovitého tvaru, kratšou stopkou a väčším objemom. O všetko potrebné na to, aby ste si užili jesenné gurmánske hody so všetkým, čo k tomu patrí, sa od štvrtka 8. novembra postará Kaufland.
Foodbloggerka Nina Smiešna odporúča vyskúšať recept:
Dusené jelenie mäso na červenom víne
Ingrediencie: 500 g jelenieho mäsa, trochu hladkej múky K-Classic, soľ, korenie, 5 menších cibulí, olivový olej, 2 lyžičky červenej mletej papriky, 1 lyžička sušeného tymiánu, 1 lyžička sušeného mletého rozmarínu, 1 lyžica šípkového džemu, 10 ks borievok, 40 g zmesy sušených lesných húb, 3 menšie mrkvy, 200 ml červeného vína Mouton Cadet (zvyšné víno podávame k jedlu), 1 konzerva lúpaných paradajok, 200-250 ml vývaru, 1 kocka zeleninového bujónu K-Bio, čerstvá petržlenová vňať
Postup: Jelenie mäso očistíme a nakrájame na väčšie kúsky. Tie osolíme, okoreníme a poprášime múkou tak, aby bol každý kúsok zľahka obalený. Na panvici si rozpálime olej a opražíme na ňom mäso. Stačí z každej strany jemne opiecť. Zatiaľ si očistíme cibuľu a nakrájame ju na štvrtiny. V hlbokom hrnci rozpálime olivový olej a pridáme nakrájanú cibuľu. Chvíľku ju opekáme a následne pridáme mäso z panvice spolu aj s výpekom. Poprášime mletou paprikou, rozmarínom, tymiánom, ešte trochu osolíme a okoreníme, poriadne premiešame a zalejeme vývarom. Pridáme sušené huby a šípkový džem. Hrniec prikryjeme pokrievkou a dusíme približne 80 minút. Sem-tam premiešame. Keď je mäso takmer udusené, pridáme víno a chvíľu varíme bez pokrievky. Keď sa víno odparí pridáme na záver paradajky (keďže paradajky s pretlakom sú kyslé, mäso sa v nich už neuvarí) a necháme ich takmer rozvariť.
Domáca knedľa
Ingrediencie: 5 rožkov, 10 lyžíc mlieka K-Classic, 200 g cibule, 150 g údenej slaniny K-Classic, 4 vajcia, strúhanka, soľ, čerstvé mleté korenie, troška sušeného cesnaku, tymiánu a rozmarínu, čerstvá petržlenová vňať
Postup: Rúru si rozohrejeme na 200 stupňov, spodný aj horný ohrev. Rožky nakrájame na menšie kúsky, vložíme do hlbokej misky a zalejeme ich mliekom. Cibuľu aj slaninu nakrájame na menšie kúsky, prenesieme na panvicu a usmažíme do zlatista. Odstavíme zo sporáka, pridáme rožky, poriadne pomiešame, aby rožky všetko vypili a celú zmes vysypeme naspäť do misky. Pridáme rozmiešané vajíčka, soľ, koreniny, nasekanú vňať, premiešame a nakoniec zahustíme strúhankou, aby sme so zmesou mohli ďalej ľahko pracovať (zmes by nemala byť príliš lepkavá, ale ani suchá). Vytvarujeme si valčeky, podľa toho, ako veľkú/hrubú knedľu chceme mať. Valčeky obalíme vymasteným alobalom, konce alobalu poriadne zahneme a vložíme na plech s vlažnou vodou (voda by mala siahať približne 1 cm po okraj knedle). Pečieme pri 200 stupňoch približne 35 minút, knedľu potom necháme celkom vychladnúť a až potom ju odbalíme z alobalu.