Ak ste doteraz nepočuli o moruši, zaiste vás prekvapím. Moruša je pomerne zabudnutá rastlina, kedysi sa vysádzala okolo ciest a bola veľmi obľúbená. Tak čo sa teda stalo? Jednoducho upadla do zabudnutia. Dnes moruše už pri cestách nenájdete. Väčšinou rastú voľne v prírode, na lúke alebo okraji lesa.
Plody moruše majú valcovitý tvar, vážia 4 až 6 gramov a môžu dorásť až do dĺžky 4 centimetrov. Jeden strom dokáže urodiť 50 až 100 kg plodov moruše. Strom moruše dokáže prežiť aj viac ako storočie a je nenáročný na pestovanie. Moruša miluje slnko a dobre sa jej darí v teplom prostredí s priepustnými pôdami s dostatkom živín. V takýchto podmienkach vie narásť až do výšky 10 či 15 metrov, čo je naozaj obdivuhodná výška.
Ak by ste morušu chceli pestovať,(odstrániť) je vhodné okopávanie, zavlažovanie a hnojenie kompostom, no keďže sa jej darí vo voľnej prírode pomerne dobre, žiadna z týchto činností nie je nutná. Keby ste ju mali na záhradke, tak ju občas polejte. Našťastie morušu nenapádajú parazity.
Plody moruše a kôru je vhodné zbierať od júna do augusta, pričom listy na jar. Plody môžete jesť čerstvé aj sušené.
Využitie v kuchyni
Moruša je perfektná rovnako ako všetky ostatné, predovšetkým lesné,(odstrániť) druhy ovocia do kompótov, džemov a iných zaváranín. Pokojne z nej pripravte aj džús, sirup, ovocné víno, omáčku či pridajte do koláčov. V krajine, z ktorej moruša pochádza, sa kedysi dávno plody sušili a neskôr mleli na prášok. Ten slúžil ako náhrada cukru a robili sa z neho koláče či zákusky.
Moruša biela (M. alba) má pôvod v juhovýchodnej a strednej Číne. Do Európy sa dostala len pred pár storočiami a spoznáte ju podľa veľmi sladkých bielych až ružovkastých plodov. Biela moruša je tiež prospešná pre náš organizmus pričom pomáha pri artritíde, telesnej slabosti, očných chorobách a obnovuje nervový systém. Väčšie uplatnenie nachádza v k
Červená moruša (M. rubra) má pôvod na juhu Severnej Ameriky. Často sa kríži s bielou morušou a je z moruší najvyššia. Plody obsahujú veľké množstvo organických kyselín ako napríklad kyselinu citrónovú či jablčnú a vitamíny C,B,K,A, a E. Tiež v nej nájdeme železo, draslík, horčík a mangán. Niektorí odborníci tvrdia že plody, listy a kôra zabraňujú starnutiu a pomáhajú pri mnohých chorobách.
Moruša čierna (M. nigra) je pravdepodobne z blízkého východu. V Európe sa rozšírila už pred vyše 1000 rokmi. Moruša čierna je najnižšia( 7 – 10 m) ale napriek tomu je husto rozkonárená. Čierna moruša je najcitlivejšia, najnáročnejšia a nepriaznivo na ňu vplýva chladné
Ak teda máte príležitosť morušu pestovať alebo ochutnať, určite to využite. Výborne sladko chutí a pomôže vášmu telu.
Ilustračné foto: visualhunt.com