Potraviny, ktoré vám dopomôžu k žiarivej a zdravej pleti

Väčšina z vás určite míňa veľa peňazí na krémy a rôzne séra. Všetko to nakupujete preto, aby vaša pleť vyzerala mladšie. Ak chcete, aby bola krásna a žiarivá, môžete skúsiť aj iný, oveľa lacnejší a rovnako účinný spôsob.

Akákoľvek diéta môže hrať obrovskú úlohu vo vašej starostlivosti o pleť. Ak sa príliš kontrolujete v tom, čo zjete, môže to u vás dokonca vyvolať aj nežiadúce akné alebo trvalo suchú pokožku. V prípade, že sa nechcete zriecť diétnejšieho stravovania, no zároveň túžite po krásnej pleti, vyskúšajte tieto potraviny.

almond-21502_1280Mandle

Ak vás trápi akné, mali by ste zjesť aspoň za hrsť mandlí každý deň. Mandle sú bohaté na vitamín E a antioxidanty. Podľa výskumu poskytnutého Národným zdravotným systémom fungujúcom vo Veľkej Británii, pomáhajú udržiavať zdravú pokožku, oči a navyše plne posilňujú imunitný systém. Popri pomoci s problematickou pleťou je tiež známe, že mandle pomáhajú pri riadení hladiny cholesterolu, ponúkajú ochranu proti diabetesu a zvyšujú kognitívne funkcie v tele.

Cibuľa

Síra, ktorá sa v cibuli nachádza vo veľkom množstve, je zdrojom živín pre tvár. Je to vďaka skvelej vlastnosti na posilnenie pokožky, akou je pomoc udržať kožným bunkám svoj tvar a znižovať alebo aspoň redukovať vrásky a rôzne ovisnutia. Podľa štúdií je už spomínaný vysoký obsah síry taktiež skvelou pomocou v boji s akné. Je naplnená vitamínmi A, C a E a antioxidantmi, ktoré pomáhajú proti škodám spôsobeným slnečnými lúčmi.

Mango

mango-642957_1280Beta-karotén a vitamín A prítomný v mangu vám pomôže omladiť pokožku a dokonca jej pridať trochu lesku a žiarivého vzhľadu. Ak by ste jedli mango denne, pomohlo by vám to znížiť aj tmavé škvrny na pokožke. Rovnako môže prispieť k odstráneniu nepekných čiernych bodiek. Skvelým tipom na vytvorenie prírodnej pleťovej masky je zmiešať jednu čajovú lyžičku mangovej dužiny s polovičnou lyžičkou mlieka alebo medu. Touto zmesou si potrite tvár a zaručene to pomôže odstrániť odumretú kožu a čierne bodky. Vaša pleť bude navyše hydratovaná a žiarivá.

Rybací olej

Najčastejšie kožné problémy, akými sú akné, ekzémy, začervenanie a podráždenie, sú spôsobené zápalom. V minulosti ste si možno len vzali tabletky, no to ste vôbec nemuseli, pretože telo má aj svoje vlastné protizápalové zlúčeniny. Práve tučné ryby pomáhajú telu tieto zlúčeniny vytvárať. Stačí, ak zvýšite konzumáciu rýb ako sú makrely, slede, pstruhy či lososy. Tieto druhy obsahujú v oleji veľké zdroje omega-tri-mastných kyselín. Po ich zjedení sa vám pomerne rýchlo a výrazne zlepší kvalita vašej pokožky.

Voda

Je to síce samozrejmosť, ale ak vás trápi suchá pleť, je absolútne nevyhnutné, aby ste prijímali dostatok vody. Britská zdravotná expertka Sara Stanner hovorí, že zatiaľ čo genetické faktory a hormonálny stav hrajú významnú úlohu pri určovaní vášho typu pleti, suchá koža môže byť spôsobená zlou stravou, ktorá nemá ani potrebné množstvo tekutín. Uistite sa preto, či prijímate veľa potravín s vysokým obsahom vody. Príkladom sú napríklad uhorky, melóny, pomaranče, hlávkový šalát a papriky. Väčšina ľudí získa okolo 40% tekutín skôr z potravín než z vody.

zdroj: telegraph.co.uk
ilustračné foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *