ČlánkyMagazínZaujímavosti a nápady

Rozdiel medzi bielymi a hnedými vajíčkami

Každý z vás už určite jedol vajíčka z bielej ale i z tej hnedej škrupiny. V obchodoch máme taktiež na výber balenia jednej i druhej farby od rôznych dodávateľov. Prevažujú však skôr tie hnedé vajíčka. Prečo je to tak a v čom sa vlastne líšia?

Zafarbenie vajec závisí od druhu nosnice, ktorá ho zniesla. Všeobecne platí, že sliepky s bielym perím znášajú biele vajíčka a tie s hnedým perím zasa hnedé. Pozrime sa na to však detailnejšie. V skutočnosti o farbe vajec rozhoduje farba ušných lalôčikov. Keď ich má sliepka červené až červenohnedé, znesie hnedé vajcia. Ak sú svetlé, vajíčka budú biele. Niektoré sliepky však nemajú jednoznačnú farbu lalokov, a to sa odrazí i na farbe vajec.

chicken-1214423_640U nás na Slovensku dominujú práve tmavé nosnice, preto je bielych vajec v obchodoch menej. Ak aj sú, mnohokrát sú z dovozu. Hnedé plemená sliepok sú medzi našimi chovateľmi obľúbenejšie, pretože znesú viac vajec a sú aj odolnejšie.

Čo sa týka chuti alebo výživových hodnôt, medzi týmito vajíčkami nie je žiaden rozdiel. I keď sa zvyčajne stáva, že biele vajcia sú drahšie ako tie hnedé. Nie je to však pravidlo, veľa závisí od dodávateľov a hlavne od spôsobu chovu sliepok.

egg-1460404_640Neplatí ani mýtus, že čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude aj žĺtok. Pravdou však je, že výraznejšiu chuť a krajší žĺtok majú vajíčka z domáceho chovu, ktoré mávajú prevažne hnedú škrupinu. Je to spôsobené tým, že sliepky majú inú potravu, voľný výbeh a celkovo lepšiu kondíciu.

Pokiaľ ide o pevnosť škrupiny, v oboch farbách má rovnakú hrúbku. Občas sa ale môže stať, že hnedá je tvrdšia a navyše nie úplne hladká. Všeobecne však platí, že pevnosť škrupiny závisí od veku sliepky. Mladšie nosnice znášajú tvrdšie vajcia, staršie už o čosi krehkejšie. A to v oboch prípadoch farby. Pri hnedých vajíčkach navyše platí, že s vyšším vekom sliepky  slabne aj farba škrupiny.

Foto: pixabay.com & chickensandyou.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *