Site icon Nazjedenie.sk

Bryndza – poklad našej výživy

Bryndza tvorí neoddeliteľnú súčasť slovenskej gastronómie. O jej tradičnú výrobu na našom území sa zaslúžili kočovní pastieri, ktorí počas takzvanej valašskej kolonizácie brázdili karpatské pásmo a vyhľadávali vhodné pasienky pre svoje stáda oviec. Pri osídľovaní nevyužívaných plôch dostávali podporu a úľavy zo strany uhorských kráľov. Horské salašníctvo sa tak udomácnilo v mnohých našich regiónoch, kde sa začala vyrábať bryndza. Tá je v súčasnosti zaevidovaná chráneným zemepisným označením v bruselskom registri originálneho pôvodu potravín. Ako jedinečný patent prírody sa zvykne označovať prívlastkom „biele slovenské zlato“.

Aké druhy bryndze poznáme?

Podľa Potravinového kódexu SR sa na výrobu bryndze používa ovčí a kravský hrudkovitý syr, pričom výsledný produkt musí obsahovať minimálne 50-percentný podiel ovčej zložky v sušine. Na základe uvedenej normy sa produkuje liptovská, zimná a letná bryndza. Liptovská pochádza z podhorských oblastí, kde sa vyrába z čerstvého ovčieho syra v čase laktácie oviec. Na vyprodukovanie zimnej bryndze je určený uskladnený ovčí syr a čerstvé kravské mlieko. Dôležitým predpokladom letnej bryndze sú horské lúky plné sviežej trávy, na ktorej sa na prelome jari a leta pasú ovce a kravy. Šťavnaté krmivo má zásadný vplyv na kvalitu mlieka zvierat.

Unikát v prospech zdravia

Bryndza je pomyselnou oporou ľudského zdravia. Nejde pritom len o akési klišé, ale o fakt podložený laboratórnymi rozbormi a štúdiami v oblasti ľudskej výživy. Tie totiž potvrdili priam fenomenálny obsah tradičnej bryndze. Obsahuje napríklad vyše dvadsať mikrobiálnych druhov, ktoré pozitívne vplývajú na žalúdočnú flóru. Ideálny je aj pomer omega6 a omega3 mastných kyselín, početných vitamínov, bielkovín, vyše šesťdesiat enzýmov a päťdesiat rastových prvkov. Spomínané látky robia z bryndze doslova unikát.

Základné kritériá akosti

Kvalitná bryndza má sýto bielu farbu, prípadne jemný žltkastý odtieň. Ak je však viditeľne žltá, ide o prvý atribút nekvality. V chuťovom spektre bryndze dominuje kyslosť po ovčom syre, ktorej sekunduje mierna slanosť a pikantnosť. Zlým príznakom sú príliš kyslé, štipľavé či horké akcenty. Optimálna konzistencia bryndze je postavená na jemnosti a ľahkej roztierateľnosti, pričom sem-tam sa v nej môžu objaviť drobné hrudky. Pokiaľ je však mazľavá, gumovitá a ťažko roztierateľná, nebude ani kvalitná.

A keďže je bryndza naozaj žiadanou ingredienciou, ktorá je často využívaná v teplej ale aj studenej kuchyni, môžete si ju teraz za zvýhodnenú cenu kúpiť v obchodnom reťazci Kaufland.

Exit mobile version