Minimálne raz za rok je potrebné pripraviť sa na veľké upratovanie. A kedy je lepší čas ako na jar, keď môžete umývať okná bez toho, aby vám bola príliš zima alebo príliš teplo? Väčšina žien isto vie, ako upratať svoju domácnosť, niekedy je však lepšie robiť to chronologicky a premyslene. My pre vás máme zopár dobrých rád.
V minulosti gazdinky v domácnosti nemali také možnosti ako máme my dnes. Vysávač ešte neexistoval a ony boli odkázané na hodiny zametania. Našťastie vďaka novodobým technológiám dnes používame vysávač, práčku, sušičku, tepovač na koberce a podobne.
Pri dôkladnom jarnom upratovaní sa na rozdiel od obyčajného upratovania každý víkend, zameriavate aj na miesta, ktorá často neupratujete. Aký čas venujete upratovaniu záleží len na vás. Ako prvé si zavolajte na p
Prejdite sa po dome a zapíšte si na zoznam všetko, čo potrebujete upratať. Budete to mať všetko čierne na bielom a po ruke. Vždy, keď upracete danú položku, preškrtnite ju, budete sa sama diviť ako rýchlo vám to pôjde a zoznam bude stále kratší a kratší.
Vyčistite všetky skrinky. Vyberte z nich obsah, pretrieďte ho, nepotrebný vyhoďte. Skrinku z vnútornej strany utrite a uložte dnu tie veci, ktoré si plánujete nechať. Skrinky začnite upratovať po jednom a nie všetky naraz, ináč to vo vašej izbe bude vyzerať ako na blšom trhu.
Operte záclony. Niektoré zo záclon sa dajú čistiť iba chemicky, preto si vždy prečítajte visačku. Nezabudnite zo záclon zvesiť háčiky a pripravte si škatuľku, do ktorej ich uložíte, kým sa záclony budú prať, aby sa vám niektoré nestratili. Dôkladne oprášte aj koľajničky.
Presuňte nábytok a umyte za ním a pod ním podlahu. Preto je veľmi prospešné mať napríklad menšie skrinky na kolieskach.
Utrite strop prachovkou alebo povysávajte vysávačom aspoň rohy. Všetky steny utrite prachovkou s dlhou rúčkou a následne ich umyte. Na nenápadnom mieste zistite, či je náter na stene umývateľný. Väčšina natretých stien sa dá umyť teplým roztokom vody s prostriedkom na riad. Vlastný protiplesňový a antibakteriálny roztok chrániaci životné prostredie si môžete pripraviť aj sami doma. Zmiešajte 4 šálky bieleho octu, 8 šálok teplej vody a 30 kvapiek oleja z čajovníka. Po umytí opláchnite steny teplou čistou vodou.
Vyčistite od prachu aj svietidlá, tienidlo na lampe a žiarovku. Použite na to suchú handru alebo nadstavce na vysávač. Pred vyčistením vypnite elektrinu z hlavného prívodu.
Upracte radiátory aj miesta za nimi. Budete na to potrebovať prachovku z dlhým ramenom.
Koberce je potrebné dôkladne vyčistiť približne raz za rok. Väčšine ľudí sa nechce po štvornožky drhnúť všetky koberce v dome, tak si požičajte prístroj na čistenie kobercov alebo zavolajte profesionálov.
Vypracte a utrite od prachu knižnicu aj knihy v nej, presaďte rastliny, ktoré vyrástli z kvetináča, vyčistite čalúnenie stoličiek, sedačiek a poťahy.
Ak máte na policiach s knihami dvierka, občas ich nechajte cez deň otvorené, aby sa dovnútra dostal vzduch, inak môže vlhké knihy napadnúť pleseň a spôsobiť rozklad papiera. Knižnicu umiestnite ďalej od radiátora, pretože aj teplo môže knihám škodiť.
Vázy z úzkym hrdlom naplňte teplou vodou a hoďte do nich tabletku proti tvorbe vodného kameňa. Cez noc nechajte pôsobiť a ráno vypláchnite.
S týmito radami a vaším zoznamom zvládnete náročné upratovanie raz dva a váš domov bude krásny čistý ako nikdy predtým.
Foto: visualhunt.com