Umývačka riadu sa dnes nachádza v mnohých moderných domácnostiach. Okrem veľkej pomoci šetrí čas i peniaze. Pri jej používaní však treba myslieť na niekoľko pravidiel.
- ťažký riad treba ukladať dolu, ľahký hore,
- do vrchného koša patrí sklo, poháre, misky, šálky a slabo znečistený riad, do spodného zvyšok, rovnako aj silne znečistené kúsky,
- pre lepšie umytie je dobré striedať veľké a malé taniere, aby sa voda dostala všade,
- duté nádoby ukladajte stále dnom nahor, hrnce by mali byť naklonené šikmo,
- riad musí byť uložený tak, aby sa vzájomne pri umývaní neprekrýval,
- pred vložením do umývačky zbavte riady zvyškov jedla a opláchnite ich vodou, najmä zaschnuté taniere či silne znečistené hrnce,
- pozor aj na etikety, akýkoľvek papier z povrchu riadu odstráňte,
- najšpinavšie časti riadu by mali smerovať k ramenu. Pri ukladaní riadu však dbajte na to, aby ste nezablokovali pohyb otočných ramien. Pred spustením programu skontrolujte, či sa môžu voľne pohybovať.
Nie všetky druhy riadu sú vhodné do umývačky. Preto si radšej už pri ich kúpe skontrolujte, ako ich umývať. Do umývačky nepatria:
- plastové riady, ktoré nie sú odolné voči vysokým teplotám (na vhodných je zvyčajne značka umývačky),
- drevené predmety (dosky na krájanie, varechy, nože s drevenou rukoväťou…),
- cínové, hliníkové, zinkové, strieborné a medené riady a príbory,
- riad so zlatými prúžkami a ozdobami, ktoré obsahujú kovové prísady,
- oceľové riady, ktoré môžu zhrdzavieť,
- hrnce a panvice s teflonovým povrchom,
- lepené príbory a riady,
- kryštál.
Nože
Nože sa v umývačke tupia. Spôsobuje to vysoká teplota vody a intenzívny čistiaci prostriedok. Kvalitné nože umývajte radšej pod vlažnou tečúcou vodou. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete dať nože do umývačky, ukladajte ich tak, aby sa ostrím ničoho nedotýkali.
Plasty
Umývačka si so špinavými umelohmotnými riadmi hravo poradí. Plasty však pri vysokých teplotách menia svoj tvar. Zvoľte preto program s nízkou teplotou. Rátajte však s tým, že povrch plastov zostáva po častom čistení v umývačke matný, jemné poškodenie sa prejavuje bielym nádychom a životnosť plastu klesá rýchlejšie.
Sklo
Príliš mäkká voda a vysoká teplota spôsobujú koróziu skla. Stráca sa lesk a najviac to vidno na tenkostenných nádobách. Na umývanie citlivého skla používajte špeciálny program s teplotou pod 40 °C a chémiu, ktorá obsahuje minerály zabraňujúce povrchovej korózii.
Hliník
Do umývačky rozhodne nepatrí ani hliník. Aj v tomto prípade je príčinou vysoká teplota a čistiaci prostriedok, ktoré poškodia jeho povrch. Takže po umytí môžete z umývačky vybrať zaoxidovaný matný povrch s bielymi a šedými fľakmi.
Teflón
Pozor dávajte i na teflónové povrchy hrncov a panvíc. Tie menej kvalitné sa v umývačke môžu poškodiť a časom sa na ne jedlo začne pripaľovať.
Striebro a kovy
Ak dáte do umývačky striebro, počas umývacieho cyklu by sa nemalo dotýkať žiadneho iného kovu. Na mieste kontaktu môžu vzniknúť matné fľaky, ktoré sa ťažko odstraňujú.
Porcelán
Vysoký čistiaci výkon umývačky dokáže nechránené dekorácie na porceláne po niekoľkých cykloch zmyť. Ak si chcete uchovať pekný vzhľad starej obedovej súpravy čo najdlhšie, neriskujte.