Keď sa povie zabíjačka, pravdepodobne vám napadnú nože, možno špeciálna pištoľ a kvalitná gumená zástera.
V skutočnosti toho potrebujeme o dosť viac. Či už koryto a vedrá, alebo pomôcky na spracovanie mäsa a vnútorností – teraz sa dozviete o tých najzákladnejších pomôckach a nástrojoch, ktoré na domácej zabíjačke nemajú chýbať.
Ako prebieha domáca zabíjačka a aké náradie budete potrebovať?
Omráčenie a zviazanie zvieraťa
Pred samotným zabitím je potrebné zviera omráčiť, aby stratilo vedomie a necítilo bolesť. Na tento úkon je potrebná zabíjačková pištoľ, ktorú nazývame pukal. Pred jej použitím je potrebné zviera zviazať okolo zadnej nohy, preto si pripravte aj povraz. Trhneme ním, zviera si kľakne a mäsiar ho omráči pištoľou.
Vykrvenie prasaťa
Po omráčení je potrebné zviera pichnúť a rozrezať jeho tepny do dvadsiatich sekúnd. Tento úkon musí byť veľmi rýchly a je dôležité použiť ostrý mäsiarsky nôž, ktorý si môžeme naostriť aj domáceho brúsiča na nože. Po prerušení tepien zachytávame krv do vedra a pomocou jeho nohy sa snažíme všetku takzvane vypumpovať. Krv je potrebné miešať, preto si okrem vedra pripravte aj veľkú varechu, u ktorej vám neprekáža jej zakrvavenie.
Čistenie
Po zabití je potrebné odstrániť z prasaťa kožu a štetiny. Potrebujeme na to koryto, reťaze, kolofóniu, škrabky a vodu s teplotou 60°C. Prasa položíme do koryta vystlatého reťazami, posypeme ho kolofóniou, oblejeme vodou a šúchame reťazami. Štetiny a koža sa vďaka tomu oddelí.
Varenie a čistenie vnútorností
Následne prasa zavesíme za nohy, rozrežeme a vyberieme vnútornosti. Väčšinu z nich je nutné hneď spracovať, napríklad pečeň, srdce, jazyk či pľúca. Na varenie potrebujeme objemné hrnce a kastróly. Niektoré vnútornosti využijeme pri tvorbe tlačenky, klobás a jaterníc, preto ich musíme vyčistiť a osprchovať – konkrétne črevá, žalúdok a prípadne aj močový mechúr. Na vyberanie vnútorností využívame ostré mäsiarske nože.
Polenie prasaťa
Po vybratí vnútorností prichádza na rad spracovanie samotného mäsa a tuku. Na rozpolenie prasaťa je potrebná ostrá sekera, vďaka ktorej jednoducho presekneme kosti. Stále však potrebujeme aj veľmi ostré nože na oddeľovanie jednotlivých kusov mäsa a porcovanie.
Špeciality, ktoré sa pripravujú na zabíjačke
Hlavným cieľom zabíjačky je kvalitné mäso, ktoré si sami naporcujeme podľa svojich potrieb. Tam to však nekončí. Počas zabíjačky pripravujeme množstvo obľúbených špecialít. Uľahčite si ich výrobu využitím kuchynských pomocníkov. Bude to tak rýchlejšie, kvalitnejšie a menej sa zapotíte.
Pozrime sa spoločne na najčastejšie pripravované pochúťky:
- Klobásy – mleté mäso a tuk zmiešavame s rôznymi koreninami, no najmä s červenou paprikou, čiernym korením a soľou. Každá domácnosť má svoj obľúbený recept, pri ich výrobe je potrebný kvalitný mlynček na mäso. Aby ste nemuseli všetko miešať ručne, pomôže vám miešačka na mäso a koreniny, ktorá dôkladne premieša suroviny, najmä ak je ich väčšie množstvo.
- Jaternice – niekde sa nazývajú aj krvavničky, pretože ich veľkú zložku tvorí krv. Pridávajú sa tiež kusy mäsa a vnútorností, najmä hlava, pečeň, pľúca, ktoré sa premiešajú s krúpami. Pri výrobe potrebujeme plničku klobás a jaterníc, na ktorú natiahneme vyčistené črevá a naplníme ich jaternicovou (alebo klobásovou) zmesou.
- Tlačenka – na jej výrobu sa používa najmä mäso z hlavy zmiešané s aspikom, ktoré sa napĺňajú do žalúdka. Pri krájaní mäsa pomôžu kutre na mäso.
- Zabíjačková polievka – špecialitou v nej je varená krv pokrájaná na kocky.
- Huspenina – ide o aspik, ktorý sa varí aspoň päť hodín bravčovej kože, kolena a paprčky. Pridáva sa tiež rôzne korenie a cibuľa. Do huspeniny často zalievame kúsky mäsa.
- Bravčová masť a oškvarky – pokrájaný tuk dlho pražíme. Výsledkom sú chrumkavé oškvarky a bravčová masť.