Nazjedenie.sk

Grilovanie na balkóne s pokutou? Takéto sú predpisy a toto je riešenie

Leto so sebou prináša horúce počasie a typické aktivity, ktoré k tomuto ročnému obdobiu patria. Grilovanie je jednou z nich. Chutné jedlo priamo z grilu odmietne málokto, no nie každý má, kde grilovať a práve tu sa môžete aj vy stretnúť s komplikáciami, ktoré túto aktivitu dokážu znepríjemniť alebo prekaziť.

Ak bývate v byte s balkónom či terasou a rozhodnete sa grilovať, môžete…Avšak musíte rátať s tým, že nie ste na záhrade a mali by ste brať ohľad nielen na susedov a svoje okolie, ale tiež na bezpečnosť a platné nariadenia, ktorých by ste sa mali držať. Ako to s grilovaním na balkóne je? A kedy môže hroziť pokuta?

Pokuta za grilovanie na balkóne…

Po preštudovaní si rôznych článkov, prečítaní skúseností ľudí a hľadaní možných zákonných úprav možno konštatovať, že neexistuje žiadna všeobecne platná legislatíva, ktorá by grilovanie na balkóne zakazovala. Napriek tomu hrozí pokuta.

Sankciu za takúto aktivitu môžete dostať na základe porušenia všeobecných nariadení mesta alebo obce. Na Slovensku sú mestá, ako napríklad Prešov či Žilina, kde je grilovanie na balkónoch zakázané a hrozí vám bloková pokuta do výšky 33 eur. V prípade správneho konania až do výšky 150 eur. V takej Bratislave, Trnave alebo v Nitre neexistuje všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by grilovanie na balkóne upravovalo.

Zdroj foto: Test magazín

Nadriadenú úpravu nad týmito všeobecnými nariadeniami má domový poriadok, pod ktorý sa záväzne podpisujú všetci obyvatelia bytového komplexu. Ak je v ich osobitnom poriadku grilovanie na balkóne povolené, resp. nie je zakázané, problém je vyriešený a nemusíte sa báť pokuty. Ibaže by do hry vstúpil Občiansky zákonník, ktorý obsahuje odseky nadväzujúce na obťažovanie a rušenie susedov a svojho okolia nadmerným hlukom, zápachom, prachom či dokonca dymom.

Zakladanie otvoreného ohňa je zakázané

Mali by ste vedieť, že na našom území vo väčšine miest a obcí platí prísny zákaz zakladať otvorený oheň. V letných mesiacoch sú dokonca tieto nariadenia často sprísňované. Týka sa to nielen otvorených ohnísk, ale ja grilov, čo niektorí ľudia neberú do úvahy.

V mestách a obciach existujú oficiálne ohniská alebo, tzv. piknikové zóny, kde je grilovanie povolené. Nachádzajú sa aj na niektorých sídliskách. Vzťahuje sa to aj na grily, a to bez ohľadu na ich typ (elektrické, plynové alebo na drevené uhlie). Ak nie je miesto na grilovanie vyznačené, jedná sa o verejné priestranstvo o pri založení otvoreného ohňa alebo grilovaní na grile vám hrozí bloková pokuta až do výšky 33 eur. Zakladenia ohnísk či grilovanie nie je povolené ani v lesoch či pri jazerách, kde vám hrozia vysoké sankcie (porušenie zákona o lesoch a zákona o ochrane prírody).

Moderné riešenie – bezdymové grily

V dome so záhradou nadmerný dym tiež nemusí susedstvo tolerovať, no pri bytovkách je tento problém rozhodne vypuklejší. Aj keď domový poriadok grilovanie na balkóne alebo terase bytu umožňuje, neznamená to, že môžete susedov nad vami údiť. Dnešná moderná doba ponúka viacero efektívnych riešení.

Medzi bezdymové alternatívy patria elektrické, kontaktné či plynové grily. Tie nepotrebujú spaľovať žiadne tuhé palivo a dymenie je tak minimalizované. Ak si teda budete vyberať gril na balkón, zvážte práve tieto možnosti. Taký elektrický gril môžete mať s klasickou konštrukciou, ktorá je podobná bežným grilom na uhlie, no zároveň existujú aj otvorené a kontaktné grily, ktoré sú veľmi obľúbené a praktické.

Zdroj foto: Test magazín

Pri plynových grilochmusíte mať síce na balkóne aj propán butánovú fľašu, ktorá je pre fungovanie grilu nevyhnutnosťou, no stále ide o bezdymový gril, ktorý nespaľuje horením tuhé palivo. Navyše nemáte v takýchto prípadoch prácu so zakladaním ohňa a ste aj čistejší.

Susedov vždy informujte

Aj keď máte so susedmi tie najlepšie vzťahy a domový poriadok vám túto aktivitu umožňuje realizovať o grilovaní ich vždy informujte v dostatočnom predstihu. Predídete tak hádkam, konfliktom a zadymenej bielizni.

Exit mobile version