Site icon Nazjedenie.sk

Sladkosti

História cukru je trochu zvláštna. Nikto nevie, odkiaľ presne pochádza, no prevláda názor, že cukrová trstina má svoj pôvod v Polynézii.
Takmer všetky sladkosti obsahujú veľké množstvo jednoduchých cukrov (sacharóza, glukóza fruktóza.). 100 gramov jednoduchých cukrov poskytuje 375 kilokalórií.

Vďaka pestrým farbám sú cukríky veľkým lákadlom pre všetky deti. Aj napriek tomu, že farbivá, ktoré sladkosti obsahujú boli skúšobne testované a schválené ako zdraviu neškodné, niektoré z nich môžu vyvolať nepriaznivé reakcie. Napríklad najčastejšie používané farbivo s názvom tatrazín, môže u astmatikov vyvolať dýchavičnosť a u citlivých osôb migrénu. Oranžové farbivo (E102) môže spôsobiť žihľavku, slzenie očí, výtok z nosa a dokonca aj rozmazané videnie.
Farbivá, ako tatrazín, žltá kadmiová (E110), červená košenilová (E120) a indigokarmínová modrá (E135) môžu, podľa odborníkov, vyvolávať hyperaktivitu.

O tom, že pravidelné konzumovanie sladkostí a sladených nápojom prispieva ku vzniku zubných kazov, niet pochýb. Cukor a ostatné rafinované sacharidy vytvárajú na zuboch povlak. Vplyvom baktérií dochádza ku kvaseniu a vznikajú kyseliny, ktoré rozpúšťajú zubnú sklovinu. Tento škodlivý vplyv však môžeme zmierniť pravidelným čistením zubov, pretože tak môžeme zabrániť tvorbe nebezpečného povlaku.

No aj medzi sladkosťami sa nájdu také, ktoré neškodia a v niektorých prípadoch sú aj prospešné. Napríklad niektoré žuvačky obsahujúce xylitol, ktorý sa vyrába z výťažkov brezy, kukuričných klasov a mandľových škrupín. Tieto žuvačky podporujú činnosť slinných žliaz a navyše xylitol mení zloženie a priľnavosť zubného povlaku a tým znižuje pravdepodobnosť výskytu zubného kazu.

Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu

Exit mobile version