V dnešnej dobe má umývačku riadu takmer každá domácnosť. Dokáže nám ušetriť množstvo času. Vybrať sa dá zo skutočne širokej ponuky, či už podľa rozmerov, dizajnu, spotreby alebo ceny umývačky. Použitie je jednoduché a keby niekto predsalen nevedel, ako s umývačkou zaobchádzať, pri každej je pribalený návod. Zapamätajte si ale jedno. Čím menej prehreškov pri používaní umývačky urobíte, tým lepší bude jej výkon.
Voľba programov
Každá umývačka má niekoľko programov, ktoré sa líšia napr. dĺžkou umývania, teplotou i spotrebou vody a striedaním cyklov. Rôzny riad a jeho znečistenie si vyžadujú vhodne zvolený program. Programy s intenzívnym čistením sa väčšinou vyznačujú vysokou teplotou a opakovanými oplachmi. Režim rýchleho umývania sa hodí pre slabo špinavý a nezaschnutý riad . Eko programy trvajú síce dlhšie, no kompenzujú to nižšou teplotou. Za zmienku určite stojí aj režim na umývanie pohárov a skla.
Po otvorení umývačky zrejme sami zistíte, ktorý riad kam patrí. Dôležité je, aby ste neukladali viac kusov na seba alebo v opačnom smere. Riad ukladajte tak, aby ste ho pred spustením cyklu nemuseli prekladať. Je to zbytočná práca navyše. Môžete ho zhromažďovať niekoľko dní, nie však príliš dlho, aby sa z umývačky nešíril nepríjemný zápach.
Zvyšky jedla do umývačky nepatria
Skôr než do umývačky poukladáte riad, zbavte ho hrubých nečistôt mechanicky. Umývačka totiž nie je drvičkou odpadu. Časom sa kvôli nazbieraným zvyškom či mastnote môže zanášať a nebude pracovať efektívne.
Dávkovanie čistiacich prostriedkov
Najbežnejšie sa používajú rozpustné tablety. Pri krátkych programoch je však lepšie použiť prášok, pretože pri krátkom pôsobení vody sa tableta nemusí vždy dôkladne rozpustiť. Tekuté leštidlo dávkujte v malých množstvách, pridáva sa až do posledného oplachu. Ak to s dávkovaním preženiete, na riade sa postupne vytvoria biele alebo modré povlaky. Napokon si zapamätajte aj to, že penivé čistiace prostriedky do umývačky nepatria.
Nezanedbávajte údržbu
Pokiaľ je umývačka zanesená mastnotou a vodným kameňom, nepracuje tak, ako má a riad nie je taký čistý. Postupne sa zanáša nielen vnútorný priestor, ale aj celý rozvod vody. V súčasnosti existuje viacero čistiacich prostriedkov do umývačiek riadu, ktoré obsahujú kyseliny i enzýmy, ktoré si poradia s vyzrážaným vápnikom a taktiež rozložia usadené tuky. Nezabúdajte ani na filter. Pravidelne ho vyberajte z dna umývačky a vyčistite.
Foto: pixabay.com