Vajcia patria medzi najstaršie zdroje ľudskej výživy, ktoré obsahujú látky potrebné pre rast a činnosť ľudského organizmu. V bežnom živote sa s nimi stretávame na dennom poriadku – robíme z nich praženicu, volské oko, cestá do koláčov, nátierky, prílohy alebo sú súčasťou hlavných jedál. Práve 14.10.2016 táto úžasná potravina oslavuje už dvadsiate výročie sveto-vého dňa vajec, ktorý bol v roku 1996 vyhlásený na konferencii IEC (International Egg Commission) vo Viedni.
Ideálna potravina aj vďaka zloženiu
Vaječný obsah – žĺtok a bielok, sú zdrojom vysoko kvalitných bielkovín (13 %) a lipidov (12 %) s vysokým obsahom esenciálnych (nenahraditeľných) mastných kyselín. Vajcia sú zdrojom vitamínov A, E, D, riboflavínu a kyseliny pantoténovej. Z minerálnych látok obsahujú najmä Fe, P, Ca a K. Veľkým plusom je ich nízka energetická hodnota 330-390 kJ. V tukoch, ktoré sú veľmi jemne rozptýlené, sa nachádza cholesterol (v 1 vajci asi 270 mg) a lecitín, ktorý mierni jeho účinok. Posledné štúdie ukázali, že konzumácia jedného vajca denne nielenže nezvýšila obsah cholesterolu v krvi, ale nemala vplyv na funkcie cievnych stien a v dlhodobom sledovaní ani na kardiovaskulárne ochorenia. Obmedzenie ich konzumácie dnes platí len pre ľudí s dedičnou formou vysokej hladiny cholesterolu v krvi.
Nie je vajce ako vajce
Slováci v posledných rokoch začali čoraz viac dbať na ich pôvod. Legislatíva dovoľuje chov nosníc štyrmi spôsobmi, ktoré sú pre lepšiu orientáciu označované aj kódom na obale: 0 – vajce nosníc chovaných v súlade s požiadavkami ekologického poľnohospodárstva (označované aj ako BIO), 1 – vajce nosníc vo voľnom výbehu (nosnice majú prístup do voľného výbehu), 2 – vajce nosníc v halách (podstielkový chov), 3 – vajce nosníc v klietkach (najrozšírenejší spôsob chovu). Najčastejším argumentom pre kúpu BIO vajec je, že sú kvalitnejšie a chutnejšie, nakoľko nosnice sú dokrmované biokrmivom bez chemických látok a celkovo sú pod prísnejšou kontrolou EÚ. „V Kauflande dôrazne dodržiavame princípy spoločensky zodpovedného podnikania. Navyše veľmi pozorne vnímame nákupné správanie zákazníka, ktorý je čoraz viac senzitívny na informáciu, z akého chovu vajcia pochádzajú. Môžeme s radosťou konštatovať, že nám stúpol predaj vajec pôvodu BIO a z voľného výbehu. A keďže vo filozofii nášho reťazca je aj podpora slovenských dodávateľov, môžem hrdo povedať, že vyše 90% zo sortimentu vajec má slovenský pôvod,“ hovorí Martin Gärtner, hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika.
Zaujímavosti:
-
Priemerná hmotnosť slepačieho vajca je okolo 60 g, štandardne sa označujú ako S(43 – 53 g), M (53 – 63 g), L (63 – 73 g), XL – viac ako 73 g.
-
Doteraz najťažšie vajce na Slovensku má hmotnosť 200 gramov a jeho dĺžka dosahovala 90 mm, priemer bol 64 mm.
-
Škrupina tvorí asi 10 % hmotnosti vajca, jej farba je biela, žltkastá až červenohnedastá, závisí od plemena nosnice. Bielok tvorí 60 % a žĺtok 30 %.