Nazjedenie.sk

Víno a jedlo: ako ich kombinovať?

Najmä Francúzi sú zvyknutí dať si k dobrému obedu jeden pohárik vína. Okrem toho, že zvýrazní chuť hlavného chodu a podporí správny krvný obeh, vám zároveň zlepší náladu. Nie vždy je však jasné a jednoduché vybrať správne víno k práve konzumovanému jedlu. Pripravili sme si preto krátky manuál.

wineglass-553467_1280Základné informácie ešte pred degustáciou

Ešte predtým ako prejdeme k jednotlivým kombináciám s tými najtypickejšími ingredienciami, musíme podotknúť, že víno by sa nikdy nemalo vypiť naraz. Či už ste znalec alebo nie, doprajte vínu patričnú úctu. Ak stolujete doma, vyberte si na víno pohár na stopke s obsahom asi 3 až 4 dcl, pričom ho nikdy nechytajte sa vrchnú časť, aby ste ho nezašpinili. Nikdy nenaplňte celý pohár, postačí jeden deciliter. Robí sa to hlavne z dôvodu, aby mohlo víno dýchať a dopriať vám ten najlepší pôžitok. Väčšina ľudí pred začatím degustácie vína jemne zakrúži pohárom. Pri tomto akte sa z vína uvoľňujú všetky jeho aromatické látky a vy tak budete lepšie cítiť chuť vína na jazyku.

Pohár na víno by mal byť z čistého a tenkého skla, bez akýchkoľvek ornamentov, ktoré by ho zakrývali. Suché biele vína by pri podávaní mali mať teplotu 8 až 10°C. Naopak pri ľahkom červenom víne je to od 12 do 14°C a pri plnších a výraznejších červených vínach od 14 do 16°C. Šumivé vína, ako napríklad tradičné šampanské, sa podávajú vo vysokých a štíhlych pohároch, kde sa naopak môže toto víno naliať doplna. Teplota pri tomto type by mala byť najnižšia, a teda niečo medzi 6 až 8°C. 

Samotné víno alebo v spojení s jedlom?

Niekto je zvyknutí dať si každý večer pred spaním pohár vína, aby po ňom lepšie a možno aj rýchlejšie zaspal. Po správnosti by sa víno malo piť vždy v spoločnosti a nikdy nie osamote. Najlepšie však je, ak k nemu dopasujete aj chutné jedlo. Možno si na to budete zvykať dlhšie, no postupne zistíte, že jedlo môže mať vďaka vínu oveľa lepšiu chuť. Víno s jedlom môžete párovať formou kontrastu alebo formou vzájomne ladiacich chutí.

K predjedlám patrí…

Ku klasickým jednohubkám alebo iným predkrmom patrí to najuniverzálnejšie víno, bez ktorého sa nezaobíde ani Silvester, ani žiadna väčšia slávnosť. Šampanské patrí medzi šumivé vína, ktoré sa hodia aj k morským plodom, akými sú ústrice či krevety. Chuť tohto šumivého vína je dosť sladká, no nikdy nezaškodí doplniť ho čerstvými jahodami alebo zaliať nim ovocný šalát.

Ľahké hlavné chody

Jemné mäso, akým je ryba, kuracina či králik, si zaslúžia jemnú chuť aj farbu bieleho suchého vína. Výber suchého vína k týmto pokrmom je najmä z dôvodu menšieho množstva cukrunižšej prítomnosti alkoholu vo víne. K tomuto vínu môžete dokombinovať aj iné ľahké jedlá, ako zeleninu robenú na masle. Naopak k jedlám, kde sa biele mäso upravuje s väčšou dávkou korenia a soli, vyberte skôr plnšie biele víno ako Veltínske zelené alebo Chardonnay.

Nielen Francúzi, ale aj Taliani sú preslávení gurmáni a znalci vína. K ich klasickým cestovinám s omáčkami, paradajkami a inými prísadami patrí jemné ružové suché víno s výraznejšou kyselinou. Ak sú cestoviny podávané ako hlavný chod, určite ho udržte pri teplote aspoň 12°C.

Hovädzie, bravčové alebo divina

Hovädzina a bravčové mäso je o niečo tuhšie s výraznejšou chuťou. Vo väčšine receptov sa musí dochucovať výraznejším korením a preto je navhodnejšie k nemu dokombinovať suché a mladé červené víno, napríklad Svätovavrinecké. Toto víno je vhodným výberom aj k divine alebo ku kačacím hodom, avšak tu siahnite po Frankovke, ktorá patrí medzi dozretejšie červené vína.

Ku sladkému patrí sladké víno

Po dobrom obede zvyčajne nasleduje ešte malý zákusok alebo ponuka z rozličných syrov. K nim sa klasicky podáva biele suché alebo červené ľahké víno, no vhodnou kombináciou je aj sladká a šumivá chuť šampanského alebo ružového suchého vína. K aromatickým dezertom kúpte dobrý Tokajský výber alebo polosladké šumivé víno.

Pri degustácii jedla s vínom je najdôležitejšie to, aby ste sa nikam neplašili a vychutnali si každý dúšok a sústo.

Ilustračné foto: pixabay.com

Exit mobile version