Site icon Nazjedenie.sk

Vyberte si obed jednoducho a rýchlo

Počuli ste už o Menučkách.sk? Ak nie, tak sa pripravte na ľahšie, jednoduchšie a prehľadnejšie rozhodovanie o tom, kam ísť na obed.

Je pritom jedno, či sa nachádzate v centre Bratislavy s množstvom ponúk, takmer v strede Slovenska Banskej Bystrici, alebo na opačnom konci republiky blízko hraníc s Maďarskom, napríklad v Kráľovskom Chlmci.

Za projektom Menučka.sk stojí jeho zakladateľka Kamila Slašťanová. Prezradila nám, čo ju viedlo k portálu, ale aj to, na čom si ona sama najradšej pochutná.

 

Aký bol prvotný popud k tomu, aby vznikli menucka.sk?

Menučka.sk je portál, ktorý vznikol pred tromi rokmi na základe toho, čo sa udialo vo firme, kde som pracovala. Portál zameraný na obedové menu – Obedovat.sk, ktorý som mala 4 roky na starosti, firma predala medzinárodnej spoločnosti. Tá ho zrušila a postavila na ňom vlastný koncept. Ten ale bol pre mnohých komplikovaný, nepriehľadný, jednoduché vyhľadanie denného menu v okolí absentovalo, tak som to zobrala ako príležitosť pre mňa a rozhodla som sa založiť Menučka. Mala som roky skúseností v tejto oblasti a vždy som chcela pracovať na niečom vlastnom.

Pre koho sú Menučka určené?

Portál je pre každého, kto chodí pravidelne alebo aj raz za čas na obed do reštaurácie alebo si objednáva donášku. Hneď po otvorení nášho webu či aplikácie nájdete ponuku obedov – denného menu, ale aj iných jedál reštaurácií v okolí. Tú si navyše môžete filtrovať podľa jedla alebo podľa preferencií – vegetariánske, donáška, atď. Kto chodí na Menučka každý deň, nájde vždy aktuálnu ponuku a môže sa vybrať aj možno pár metrov ďalej na dobré jedlo niekam, kde to doteraz ani nepoznal. Portál je ale aj pre tých, čo na novom mieste hľadajú, kam sa pôjdu najesť. Navigácia ho do vybranej reštaurácie sama zavedie.

Akurát teraz spúšťame tiež sériu tematických reštauračných webov zameraných na konkrétne jedlo alebo služby – napríklad raňajky, halušky, pizze, burgre, donášku, hostiny, atď. Takže každý bude určený trošku aj pre inú skupinu ľudí.

Je jednoduché priviesť k životu takýto projekt, ktorý vyžaduje aktuálne informácie reštaurácií?

Vôbec to nie je jednoduché a ako pri každom podnikaní, aj tu boli začiatky náročné. Ono je to taký začarovaný kruh – chcete, aby to ľudia používali, ale zároveň tam potrebujete obsah – čiže informácie od reštaurácií. Našli sme si spôsob, ako sa to snažíme všetko rozvíjať postupne. Aj rozširovať počet používateľov a povedomie o portáli, aj napĺňať obsah novými reštauráciami po celom Slovensku. Je to postupný vývoj a k cieľu – aby sme mali zmapované celé Slovensko – máme predsa len ešte ďaleko. Ale približujeme sa. O aktuálnosť informácií sa starajú už samotní prevádzkari zaregistrovaných reštaurácií, ktorí si uverejňujú ponuky cez svoj jednoduchý administračný prístup alebo nám ich posielajú mailom, ak im to tak vyhovuje viac.

K webovému portálu sa pridala aj aplikácia – kedy prišla jej potreba?

Po roku a pol fungovania webovej verzie sme čoraz častejšie narážali na požiadavku mobilnej aplikácie. Nebola som o tom na začiatku presvedčená, keďže responzívne weby, akým je aj Menučka.sk, sa pekne zobrazujú v mobiloch a tabletoch. Ale pre určitú skupinu je používanie appky pohodlnejšie, brala som to aj ako posun našej služby smerom k návštevníkom. Jedným z dôvodov bolo, že sme postavení na lokalizácii a zobrazovaní najbližších reštaurácií. A keď je niekto s mobilom v ruke v teréne, cez aplikáciu ho lokalizuje rýchlejšie, presnejšie.  

Koľko reštaurácií dnes majú menucka.sk v databáze?

Počet reštaurácií sa stále mení, ale aktuálne je to približne 600 uverejnených aktuálnych ponúk reštaurácií. Ale potenciál na Slovensku je ešte výrazne vyšší, takže postupne pridávame ďalšie.

Aké je geografické zastúpenie reštaurácií na webe?  

Tým, že sme portál rozbiehali v Bratislave, odkiaľ som aj ja (hoci bývam už 6 rokov v Pezinku), tak väčšina reštaurácií aj návštevnosti je práve v Bratislave. Ale aj vďaka mojej šikovnej kolegynke z Prievidze Dominike sa nám darí rozširovať aj v ďalších mestách. Okrem Prievidze máme veľmi dobrý výber reštaurácií  v Prešove, Žiline či Košiciach. Je dôležité, aby sme sa dostali do povedomia na celom Slovensku práve preto, že keď príde niekto do iného mesta a bude sa chcieť ísť najesť, bude poznať náš web a ľahko si môže nájsť, kam sa zastaví na obed. Tak je aj pre bratislavské reštaurácie pozitívne, ak o nás vedia potenciálni zákazníci z Košíc. Máme napríklad zaregistrovanú reštauráciu a penzión Leone vo východoslovenskom meste Harichovce, o ktorom som asi ani predtým nepočula. A podľa ponuky vyzerá veľmi sľubne. Aj oni sú ukážkou, že reštaurácia z akéhokoľvek miesta na Slovensku môže mať u nás prezentáciu a zaujať nových zákazníkov. Netreba čakať, kým sa ozveme my, reštaurácie sa nám aj samy hlásia, taký bol aj prípad Leone.

Využívate aj vy sama portál pri hľadaní obeda?

Áno, samozrejme! 🙂 Je to pre mňa najjednoduchšie – ťuknúť na appku a pozrieť si, čo sa v okolí dnes ponúka. A ja to využívam aj na kontakty – hneď odtiaľ môžem zavolať do reštiky alebo sa prekliknúť na ich web.

Čo pri výbere reštaurácie zaváži u vás?

Ako kedy. Keď mám také to obdobie snahy o zdravý životný štýl (ako aj teraz), tak vyhľadávam ľahšie a zdravšie jedlá. Ale zase nie som vegetariánka, aj keď už som mala tú tendenciu sa ňou stať. Mám rada aj steaky, burgre, ryby, šaláty, cestoviny, ale aj sushi či seafood… Po dvoch tehotenstvách sa u mňa objavila aj celkom chuť na sladké, ktorú som predtým nemala. Často neodolám dezertu, keď mi ho ponúknu ku kávičke. V zásade nie som veľmi vyberavá a väčšinou si vždy v pohode vyberiem z ponuky. Z obedových menučiek v poslednej dobe vyhľadávam biznis menu, kde mávajú reštaurácie nejaké zaujímavejšie jedlo, síce o niečo drahšie, ale zase mnohokrát stojí za to si priplatiť a ochutnať niečo menej klasické.

Pri slovách denné menu – čo je vašou ideálnou kombináciou?

Zeleninová polievka bez vegety, zápražiek, klobásy a podobne. Ako hlavné jedlo dobré mäsko so zeleninovou prílohou. Tou môže byť šalát, ale nepohrdnem ani opekanými zemiakmi alebo ryžou. Raz za čas si tiež rada pochutím na takých jedlách, ako napríklad grilované kuracie krídelká či pečená kačica.

Čo vy a kuchyňa? Varíte rada? Experimentujete?

Ja a varenie sa až tak veľmi nekamarátime. 🙂 Nikdy som tomu nejako neprepadla ani som si často nevarila, tak som si k tomu nenašla vzťah. Dlho som bývala u rodičov, popri strednej škole som veľa brigádovala a potom, keď som začala riešiť veci okolo reštaurácií a menučiek a stále som mala veľa práce, nejako prirodzene som sa skôr začala stravovať v reštauráciách a na varenie som nemala čas. Aj teraz u nás doma viac varí manžel, ktorého to aj viac baví. Ja, samozrejme, dokážem jednoduché veci navariť, ale žiadne špeciality to veru nie sú a často si aj radšej objednám jedlo, ako by som ho mala variť sama. Hovorím si, že možno raz, keď budem mať viac času, tak sa naučím variť aj piecť poriadne…

Exit mobile version