Nazjedenie.sk

3 relaxačné techniky proti bolesti chrbta + 1 tip

Bolesť je veľmi otravná fyzická reakcia, a pokiaľ sa objaví v oblasti chrbta, dokáže v priebehu jediného okamihu pokaziť celý deň. Analgetiká a krémy s účinkom proti bolesti môžu pomôcť, no to asi nie je žiadnym tajomstvom, že z dlhodobého hľadiska nepredstavujú to najideálnejšie riešenie. Skúste odstrániť radšej jadro problému. Tento proces dokážu krásne podporiť relaxačné techniky uvoľňujúce svaly a kĺby.

SM Systém

Špirálna stabilizácia chrbtice alebo SM Systém je dnes čoraz populárnejšia nielen ako individuálne cvičenie s osobným trénerom/fyzioterapeutom, ale i ako skupinový tréning. Nedá sa tomu čudovať, táto forma telocviku je ako stvorená pre ľudí, ktorí majú sedaví životný štýl.

Redukcia bolesti chrbtice nie je len jedným z možných priaznivých účinkov tohto typu cvičenia. Ako to uvádza internetový portál Dajsadokopy.sk, SM Systém priamo posilňuje tie svaly, ktoré spevňujú svalový korzet, navyše uvoľňuje útlak nervov platničkami.

Zdroj fotiek: Freepik.com

Joga

Joga je vynikajúce analgetikom pri bolestiach svalov aj kĺbov, pretože naraz uvoľňuje, posilňuje a „napravuje“. Na telo to vplýva posilňujúco, stáva sa odolnejším voči zraneniam, takže predstavuje zároveň aj preventívnu metódu.

Vo veľkom vplýva na mentálny stav, pretože je akousi relaxáciou v pohybe. To vedie k spontánnemu uvoľneniu stresu, ktorý je veľmi častým dôvodom svalového napätia a bolesti. Navyše záverečná meditácia na konci tréningu sa vníma ako plnohodnotná a kľúčová časť cvičenia. No pokiaľ ste úplným začiatočníkom, s jogou v každom prípade začnite v sprievode odborníka, v opačnom prípade si môžete ublížiť a zhoršiť svoj stav.

Progresívna svalová relaxácia

Progresívna svalová relaxácia alebo PMR (z anglickej skratky Progressive Muscle Relaxation) je taká relaxačná technika, ktorá upokojuje cez jednotlivé skupiny svalov tela. Tieto svaly sú striedavo napínané a uvoľňované, v postupnosti od hlavy k nohám alebo naopak. Trvá to približne 10-15 minút, no napriek časovej nenáročnosti ide o veľmi intenzívnu relaxačnú techniku.

Zdroj fotiek: Freepik.com

Na konci je celé telo v kompletne uvoľnenom stave. No cieľom PMR nie je len odstránenie fyzického napätia. Výsledkom má byť aj to, aby si daná osoba uvedomila rozdiel medzi tým, ako sa cíti vo svojom tele pri napätí a vtedy, keď má uvoľnené svaly.

+1: Stres spôsobuje bolesti

Stres zahŕňa stresor, teda podnet, ktorý stres vyvoláva, a reakciu, teda symptómy, ktoré sa u danej osoby v stresovej situácii objavia. Stres mnohí identifikujú iba s negatívnymi pocitmi, no môže byť vyvolaný aj radostnými udalosťami, napríklad svadbou alebo kúpou novej nehnuteľnosti.

Dnes už nie je žiadnou novinkou, že fyzické a psychické zdravie spolu súvisia oveľa viac, než sa to na prvý pohľad zdá. Známym faktom je i to, že každodenný stres v podobe neustáleho zvonenia telefónu, notifikácií a očakávania byť neustále dostupným spôsobuje emočné napätie. Ak je prítomný dlhodobo, zoslabuje imunitný systém, vedie k chronickým ochoreniam a bolestiam.

Ďalším dôvodom, prečo stres spôsobuje problémy s pohybovým aparátom, je zmenené držanie tela. Pozrite sa na pokojného človeka a osobu, ktorá je podráždená. Okrem výrazu tváre uvidíte rozdiely aj v postoji a pohyboch. Emočné napätie sa navonok väčšinou prejavuje v podobe napätých svalov, napríklad v oblasti ramien.

Zdroj fotiek: Freepik.com

To znamená, že redukcia stresu je plnohodnotnou technikou znižovania bolesti chrbta. Dbajte na to, aby ste mali dostatok spánku, no rovnako dôležitá je i kvalita nočného odpočinku. Tú viete zvýšiť napríklad výmenou postele, aby sa vaše telo dokázalo naplno uvoľniť a regenerovať v blahodarnom komfortne. Začnite kúpou nového matraca, trvácne a prispôsobivé latexové matrace vám zabezpečia sladké sny aj minimalizáciou alergických reakcií. Pokiaľ hľadáte kvalitné produkty a viac zaujímavých informácií o tejto látke, nájdete ich na E-matrac.sk.

Exit mobile version