Doba, kedy sa banány jedli len na Vianoce, je už dávno preč. Dnes je toto tropické ovocie bežne dostupné v obchodoch, takže si ho môžete dopriať hoci aj každý deň. Dá sa konzumovať kdekoľvek a kedykoľvek. Ak radi chodievate na výlety, pribaľte si jeden kus aj do vaku. Dokáže vás nasýtiť na dlhšiu dobu a navyše vám dodá energiu.
Banány pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, ale dnes sa na plantážach pestujú už takmer po celom svete. Zbierajú sa ešte nezrelé. Jedlá časť predstavuje 80% a zvyšných 20% pripadá na šupku.
Táto dobrota má veľmi pozitívny vplyv na telo. Dodáva mu potrebné výživné látky a pomáha aj pri chudnutí. Každodennou konzumáciou si vylepšíte svoje zdravie. Kvôli vyššej energetickej hodnote ho však jedzte len počas dňa alebo pred športovými aktivitami, večer a pred spaním už nie. Dva banány dodajú dostatok energie napr. pre namáhavé 90 minútové cvičenie. Aj preto ich športovci radi zahŕňajú do svojho jedálnička.
Zrelé žlté banány obsahujú prírodné cukry ako je sacharóza, fruktóza a glukóza. Nedozreté zelené banány v sebe pre zmenu majú veľký podiel škrobu, ktorý je ťažko stráviteľný a môže zapríčiniť poruchy trávenia. Okrem toho banány obsahujú vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K, draslík, horčík, sodík, fosfor, železo či vápnik.
Zdravé účinky banánu:
- zlepšuje náladu a vďaka serotonínu pôsobí proti nervozite a depresiám,
- je vhodný pri anémií a počas menštruácie,
- zmierňuje bolesti brucha a hlavy,
- podporuje imunitný systém,
- posilňuje činnosť mozgu a zvyšuje koncentráciu počas práce či učenia,
- obnovuje prirodzenú činnosť čriev, pomáha pri zápche, no aj pri hnačkách,
- účinkuje proti vysokému krvnému tlaku,
- podporuje pokojný spánok,
- pozitívne pôsobípri srdcových chorobách, zabraňujú prípadnému infarktu,
- pomáha proti vypadávaniu vlasov a praskaniu pier,
- znižuje hladinu cholesterolu,
- tíši pálenie záhy,
- pomáha ľahšie znášať abstinenčné príznaky z nedostatku nikotínu,
- je účinný proti opici po alkohole.
Zaujímavosti:
- Banánová šupka sa zvykne používať na upokojenie podráždenej kože po štípancoch od komárov a tiež na odstraňovanie bradavíc. Postihnuté miesto stačí potrieť vnútornou stranou šupky a opuch i svrbenie sa zmiernia.
- U ľudí, ktorí jedia banány každý deň, sa vraj znižuje riziko mozgovej mŕtvice až o 40%.
- Špička banánu by sa mala odstrániť, nemá sa konzumovať.
- Banány vo väčšom množstve sú nevhodné pri redukčnej diéte.
Na záver upozornenie. Dbajte na správne uskladnenie tohto ovocia. Banány nepatria do chladničky. Nízka teplota ochromí činnosť dozrievajúcich enzýmov a už nikdy správne nedozrejú, len zhnednú a zmäknú. Banány je najvhodnejšie skladovať pri izbovej teplote.
Foto: pixabay.com