Nechutí vám horká káva? Do čaju si každé ráno primiešate dve lyžičky cukru a po obede siahate po niečom sladkom? Ak ste odpovedali „áno“, tak presne pre vás je určený tento sladký článok. Stránky so zdravou výživou nás bombardujú informáciami o škodlivosti bieleho rafinovaného cukru. Ak sa v jedle prijíma v malých množstvách neškodí, no pre tých , ktorí si život radi osladia môže v tele pôsobiť ako jed. Jeho negatívne účinky sa prejavia hlavne zvyšovaním hladiny cukru, hromadením kalórií, zubnými kazmi či spomaľovaním metabolizmu. Množia sa kvasinky v hrubom čreve a následné prekysľovanie organizmu môže mať za následok choroby, ba tí odvážnejší dvíhajú varovný prst a strašia infarktom či poruchami pečene.
Keďže cukor je jedným z najdôležitejším zdrojov energie pre človeka a pre telo je potrebný, navyše tým maškrtnejším veľmi chutí, treba pouvažovať nad vhodnou náhradou. Tu je niekoľko možností, z ktorých si určite vyberú aj tí naročnejší.
1. Ovocie
Je mnoho druhov ovocia, ktoré obsahuje vysokú cukornatosť. Navyše táto forma je pre človeka najzdravšia, preto by sme mali častejšie siahať po banánoch, jablkách, marhuliach a hrozne. Fruktóza nezaťažuje telo, rýchlo sa vstrebáva a je vhodným zdrojom energie.
2. Stévia
Stévia je zelená rastlina, ktorá má svoj pôvod v Severnej Amerike, no najviac je využívaná v Japonsku. Na trhu je ľahko dostupná a môžeme si ju pestovať aj doma ako zelenú rastlinu, siahame po sušených listoch, sirupe či prášku. Je 300x sladšia ako cukor a vhodná je pre diabetikov.
3. Med
Veľmi využívanou alternatívou rafinovaného cukru je med. Med sa ako výhradné sladidlo požíval stovky rokov a okrem sladkosti je označovaný aj ako liek. Je vhodný aj na denné používanie v kuchyni kvôli bohatému obsahu vitamínov, no treba siahať po jeho kvalitnejších druhoch. Nevýhoda je, že je veľmi silný alergén.
4. Melasa
Melasa je vedľajší produkt, ktorý vzniká pri výrobe cukru z repy či trstiny. Je vyhľadávaná a cenená pre svoje zloženie, obsahuje totiž množstvo vitamínov a minerálov potrebných pre organizmus. Dostupná je na trhu už aj Bio kvalite a siahajú po nej najmä starší ľudia a športovci, pre jej rýchly zdroj energie a prevenčne voči mnohým chorobám.
5. Hnedý trstinový cukor
Hnedý cukor, ktorí sme zvyknutí kupovať v našich obchodoch je vyrábaný z trstinového cukru a hnedú farbu má za následok prítomnosť melasy. Tým nadobúda minerály ako napr. zinok, selén, horčík, meď a chróm. Mnoho ľudí po ňom siaha už aj kvôli jemnej karamelovej či medovej príchuti, ktorú melasa dodáva .
Aj keď sa rozhodneme zmeniť stravovacie návyky a rafinovaný cukor nahradíme zdravšou prírodnejšou alternatívou aj tu platí staré dobré pravidlo „Menej je niekedy viac“.
Foto: sxc.hu