Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Po nich nasleduje 40-dňový pôst pred Veľkou nocou. Počas fašiangov prevláda zábava, konajú sa svadby, zabíjačky a v súčasnosti aj mnohé plesy a bály, predovšetkým v mestách. Najmä posledné fašiangové dni sú typické nadmerným jedením a pitím alkoholu.
Toto obdobie je bohaté na mastné a kalorické jedlá, pretože pred pôstom sa treba poriadne najesť až prejesť. Tradičnými jedlami boli a stále sú fánky, šišky vyprážané na masti, záviny a rôzne zabíjačkové dobroty.
Fašiangové obdobie vrcholilo na bujarej veselici v krčme, kde sa z jedla a peňazí zozbieraných z dediny vystrojila hostina spojená s tancovačkou. Na poslednej fašiangovej zábave sa okrem toho konalo aj symbolické pochovávanie basy. Ide o akúsi hru , ktorá parodizuje skutočný pohreb. Tento akt symbolizoval to, že zábava sa končí a všetky hudobné nástroje na čas zmĺknu. Najveselšie obdobie v roku strieda pôst, kedy by sa ľudia mali ponoriť viac do seba. Obdobie pôstu začína Popolcovou stredou. Jeho dátum pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Mimochodom, najčastejším jedlom počas Popolcovej stredy bola kyslá mliečna polievka.
Ilustračné foto: pixabay.com