Site icon Nazjedenie.sk

Figy vás nabijú energiou

U nás sa síce bežne nevyskytujú, no aj tak ich všetci poznáte. Figovníky boli známe už veľmi dávno a sú spomínané aj pri viacerých historických výjavoch a udalostiach. Nie každý ich však obľubuje. No pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí si na nich pochutnávajú, je to len a len dobre.

Figy sú plody figovníka obyčajného. Raritou je skutočnosť, že sú to vlastne kvety. Vytvárajú sa niekedy dokonca až dvakrát za vegetačné obdobie. Figovníky pochádzajú z Orientu a môžu sa dožiť aj vyše 100 rokov. V súčasnosti sa v najväčšom počte dovážajú z Turecka. Zrelé plody majú okrúhly až hruškovitý tvar a rôzne farby, od zelenej cez zlatožltú, hnedú, červenú až po fialovú.

Figy obsahujú širokú škálu významných látok. Sú akousi energetickou bombou, pretože sacharidová energia je navyše sprevádzaná množstvom vitamínov, minerálov a ďalších látok. Čerstvá šťavnatá figa obsahuje až 82 % vody a 12-23 % ovocných cukrov, najmä glukózu a fruktózu. Okrem toho vitamín A, celú škálu vitamínov skupiny B, vitamín C, kyselinu pantoténovú, listovú a samozrejme vlákninu. Z minerálov je to najmä draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo a zinok. Sušením sa obsah cukru zvýši na 50-77 % a obsah vody klesne len na 18 %.

Figy, resp. celé rastliny majú aj liečivé účinky. Pomáhajú najmä pri srdcovocievnych ochoreniach, sú tiež účinné proti únave, chudokrvnosti, majú močopudné účinky a pôsobia ako prirodzené preháňadlo. Priaznivo pôsobia na hemoroidy, kožné vyrážky, prečisťujú krv, podporujú trávenie a majú antibakteriálne účinky. Odvar fíg v mlieku sa používa pri prechladnutí, na liečbu kašľa, rozpúšťanie hlienov, tíšia bolesť v hrudi i krku, pomáhajú pri zápale priedušiek a preťažení hlasiviek. Odvar z figových listov zasa pomáha pri bronchiálnej astme, chorobách obličiek alebo proti hlístam. Listy majú tiež protizápalový účinok, preto sa zvyknú prikladať aj na rany.

Ďalšie pozitívne účinky fíg:

Figy sú síce sladké, no napriek tomu výborne pomáhajú spaľovať tukové zásoby. Obsahujú totiž balastné látky, ktoré pomáhajú udržovať stabilnú hladinu cukru v krvi. Po ich konzumácii navyše dochádza k zníženiu pocitu hladu. Ak patríte medzi milovníkov sladkostí, miesto čokolády skúste sušené figy. Pozor však na pleseň na ich povrchu. Tá tvorí jedovaté aflatoxíny, ktoré sa obohacujú v pečeni a môžu spôsobiť rakovinu. Pri belavom povlaku nepanikárte, ide o vykryštalizovanú glukózu, ktorá ovociu dodáva sladkosť.

Figy sa hodia nielen na priamu konzumáciu, ale aj na výrobu lekvárov, kompótov, koláčov, vína a po upražení sa z nich dokonca pripravuje originálna káva. Môžete ich konzumovať sušené i čerstvé. S čerstvými figami sa stretnete skôr v zahraničí, no dajú sa kúpiť aj u nás.  Najlepšie je zjesť ich čo najskôr, pretože sa rýchlo kazia. V chladničke vydržia max. 3 dni.  V kuchyni sa figy pridávajú do mnohých jedál.  Výborne sa hodia k hydine či divine. Pokrájané sušené figy sú vhodné aj na prípravu domáceho müsli.

Ilustračná foto: pixabay.com

Exit mobile version