Zlúčeniny fosforu sú hlavnou zložkou tkanív všetkých nie len rastlinných, ale aj živočíšnych buniek. Štyri pätiny fosforu v tele sa nachádzajú v kostiach a zuboch. Fosfor je taktiež nevyhnutný na uvoľňovanie energie v bunkách a na vstrebávanie a prenos mnohých živín. Zúčastňuje sa aj na regulácii enzýmovej aktivity.
Nedostatok fosforu je zriedkavý, pretože tento prvok sa vyskytuje vo všetkých rastlinných a živočíšnych bielkovinách a navyše sa fosfory dodatočne pridávajú do množstva potravín. Napríklad prídavok fosforu v kolových nápojoch slúži na reguláciu kyslosti nápojov, v spracovávanom mäse a mrazenej hydine sa takto zadržiava vlhkosť a to mäso zmäkčuje.
Príjem fosforu významne ovplyvňuje stav vápnika v tele. Nadbytok fosforu spôsobuje, že sa obmedzí vstrebávanie vápnika a zvýši vylučovanie hormónu prištítnych teliesok. Pôsobením tohto hormónu sa uvoľňuje z tela vápnik a zároveň narušuje telesnú rovnováhu fosforu a vápnika a zvyšuje nebezpečenstvo vzniku osteoporózy.
Dôležité je udržať rovnováhu medzi vápnikom a fosforom. Telo túto rovnováhu udržiava veľmi ľahko, pretože potraviny, ktoré obsahujú vápnik sú zároveň dobrým zdrojom fosforu.
Nerovnováha medzi vápnikom a fosforom môže vzniknúť pri strave s vysokým obsahom rafinovaných jedál a tukov. Takáto strava obsahuje málo vápnika a veľa fosforu. Pri vysokom príjme fosforu klesá aj vstrebávanie horčíka.
Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L. Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu