Francúzka kuchyňa je naozaj nezabudnuteľná a celosvetovo známa. Preslávila sa vďaka precíznej príprave jedál, originálnym prísahám, oku lahodiacemu servírovaniu a rozmanitosťou. Francúzski kuchári pokladajú každé jedlo za umelecké dielo a my s nimi nemôžeme inak ako súhlasiť.
Neodmysliteľnou súčasťou prípravy francúzskych jedál je ich ochutenie olivovým olejom alebo kombinácia s maslom. Z mäsitých pokrmov pripravujú hydinu, baraninu, divinu, hovädzie, teľacie mäso a ryby. Špecialitou francúzskej kuchyne sú prílohy predovšetkým v podobe zeleninových alebo ovocných šalátov. Obľúbené sú rôzne druhy zeleniny udusenej na masle s nadrobno nasekanou petržlenovou vňaťou a zelenivé šaláty zo surovej zeleniny s nálevom vinai-gratte. Populárnou prílohou sú aj zemiaky na rôzne spôsoby: pečené, varené, vyprážané, ryža a o niečo menej sa používajú aj cestoviny. Do pokrmov sa pridávajú aj šampiňony alebo hľuzovky.
Francúzi majú svoj vlastný originálny postup aj pri príprave polievok a omáčok. Na ich základ používajú vývary. Najpodstatnejší je prvý vývar, takzvaný grand bouillon, ktorý je pripravovaný z odrezkov mäsa, kostí a zeleniny. Centrálne postavenie má aj druhý vývar z už raz vyvarených kostí – remouillage.
Už spomínané polievky sa vo Francúzsku servírujú večer, po predkrme, poprípade namiesto neho. Obľúbené sú aj krémové alebo krajové polievky, napríklad provensálska-bouillabaisse z viacerých druhov rýb, polievka potage Germiny zo šťavela, chutného listu, savojská polievka zo slaniny a syra a polievka svätého Huberta zo zveriny.
Viete ako vznikol bonbón?
Hovorí sa, že milenka Francúzkeho kráľa Madem de Pompadour v snahe uržať si jeho priažeň dala vyrobiť malé kúsky plnenej čokolády, ktorou kráľa kŕmila pri milovaní. Plnená čokoláda kráľovi zachutila a nazval ju bonbon.
Kto by ich nepoznal. Sú rovnako známe ako tie talianske. Syr Francúzi veľmi často používajú na prípravu teplých aj studených jedál. Vychudnávajú si ho s kúskom bieleho pečiva, tiež charakteristického pre francúzku kuchyňu, a pohárom dobrého vína. Medzi francúzske špeciality patria aj múčne syrové pokrmy, ukuchtené s múky, strúhanky a samozrejme ementálu. Takto vznikajú syrové nákypy, koláčiky, guľky, šišky a omelety.
Najznámejším syrom je rokfort, ktorý mnohí pokladajú za kráľa syrov, a camembert.
Do francúzskej kuchyne patria aj koreniny predovšetkým tzv. „fines herbes“ – čerstvé a sušené byliny. Používajú sa aj biele a čierne korenie, nové korenie, sladká paprika, zázvor, kari korenie, muškátový oriešok, rascu, pažitku, estragón, kôpor, rozmarín, ľalviu, mätu, kajenské korenie, provensalska zmes (bylinky), rôzne druhy chilli, klinčeky, škorica, bobkový list a tzv. „bouquet garni“ , ktorú tvorí tymian s cesnakom a petržlenovou vňaťou. Francúzi pridávajú korenie a bylinky do polievok, omáčok aj na mäso a ryby.
Francúzi milujú vaječné jedlá, napríklad nadýchané omelety pripravené na sladko i na slano, rôzne plnené palacinky, obľubujú aj zmrzlinu a soufle. Káva sa vo Francúzsku pripravuje v prekvapkávači.
Ochutnajte doma kúsok Francúzska
Krémová ryžová polievka– Potage créme de riz
Budete potrebovať: 50 g masla, 50 g práškového ryžového krému alebo ryžovej múky, 1 l hovädzieho vývaru, 1 dl mlieka, 1 žĺtok, 50 g smotany alebo 1 dl mlieka, soľ.
Z práškového ryžového krému a masla pripravte zápražku, podlejte vývarom a miešajte metličkou do úplného zovretia. Dajte na mierny plyn a nechajte variť asi 45 minút. Z uvareného krému pozbierajte penu, pridajte prevarené mlieko a dochuťte. Do misky si pripravte žĺtok, smotanu, osoľte, rozmiešajte a zalejte vriacim ryžovým krémom. Ako vložku môžete použiť opražené kocky rožkov.
Ilustračné foto: visualhunt.com