Nazjedenie.sk

Jedlý diamant – Hľuzovka

Jedlý a poriadne drahý. No ak nie ste ochotní zaplatiť za hubu o veľkosti golfovej loptičky 4 000 EUR, vycvičte svojho psíka na to, aby ju vedel nájsť. Alebo pri ďalšej domácej zabíjačke ušetrite prasiatko a použite ho ako hľadača hľuzoviek. Má totiž výborný čuch práve na tento druh húb.

Kúsok biológie

Hľuzovky sú druh vreckatých húb, ktoré sú vytvorené umelo. Žijú v symbióze s rôznymi druhmi stromov, napríklad dub, lieska, hrab, lipa, céder či borovica čierna. Boli známe už pred tisíckami rokov v Mezopotámii i starovekom Ríme a nazvali ich „synmi Matky Zeme.“ Plodnice sa tvoria hlboko pod povrchom pôdy, takže je pomerne ťažké nájsť ich. S jej hľadaním vám pomôžu psy alebo prasatá, ktoré síce hľuzovku spoľahlivo nájdu, ale je tu riziko, že ju hneď aj zjedia.

winter-truffle-203032_1280Hľuzovka na prvý pohľad zaujme nielen výzorom, ale predovšetkým svojou vôňou, ktorá je u každého druhu jedinečná. U nás na Slovensku sa najviac vyskytoval druh Hľuzovka letná (Tuber aestivum), no posledná písomná zmienka o nej pochádza z 50. rokov 20. storočia. Odborníci si už mysleli, že je s ňou koniec, no v roku 1995 sa opäť objavili tri plodnice. Stále je však vzácna, skôr, ako na Slovensku, sa hľuzovky vyskytujú u našich južných susedov.

Existujú aj hubkári – ľudia, ktorí sa živia hľadaním hľuzoviek a zasvätili tomu takmer celý svoj život. S pribúdajúcimi rokmi a zlým stavom pôdy postupne hľuzovky upadli do zabudnutia. Ale nie na dlho. Svoju slávu si získavajú späť. V gastronómii sú veľmi vyhľadávané pre svoju chuť a vôňu.

Najvýznamnejšie druhy hľuzoviek

Hľuzovka letná (Tuber aestivum)

Hľuzovka zimná (Tuber brumale)

Hľuzovka biela (Tuber magnatum)

Hľuzovka čiernovýtrusová (Tuber melanosporum)

Využitie v gastronómii

Je vítaná pri výrobe dezertov, pri dochutení rizota alebo iba ako špeciálna ingrediencia do niektorých foriem pokrmov. Niekde sa dokonca používa ako ochutenie aperitívov. Pred použitím je veľmi dôležité odstrániť jej tmavý obal. Pri konzumácii tejto huby buďte opatrní. Nekonzumuje sa často, skôr je iba doplnok daného jedla a to formou tenkého plátku.

Preto je aj jej cena, vzhľadom na množstvo naservírované na tanieri, viac než astronomická. Na svetovom trhu je jej nedostatok a hľadá sa naozaj ťažko, preto jej cena neustále stúpa. Najviac gastronomický cenené sú druhy: Tuber melanosporum, Tuber magnatum, Tuber brumale a Tuber aestivum.

Účinky na ľudské telo

 

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Exit mobile version