Dojčatá pomerne často trpia kolikou. Ťažkosti sa zvyčajne začínajú hneď po narodení a trvať môžu až tri mesiace. K prejavom patria náhle kŕčovité záchvaty bolesti, ktoré sa objavujú večer, dieťa nepretržito hlasno plače, často priťahuje nožičky k hrudníku, bruško má tvrdé a napäté. Príznaky ustúpia až po niekoľkých hodinách, často po tom, ako dieťa vypustí vetry alebo stolicu.
Odborníci uvádzajú viacero príčin, ako napríklad poprehĺtaný vzduch, nedostatočne nasýtenie, prekŕmenie, črevné alergie a dokonca rodičovský stres.
Kolika a výživa môžu v niektorých prípadoch súvisieť. Niektoré deti s kolikou môžu trpieť zlým znášaním potravín.
Jediný tradičným liekom zostáva feniklový alebo kôprový odvar. Mnoho zdravotníckych odborníkov však v súčasnosti od nich odrádza, dôležitejší je vraj spôsob akým dieťa kŕmime. Vzduch nahromadený v žalúdku sa ľahšie uvoľní ak dieťa pri kŕmení neleží, ale sedí nám v náruči či na kolene. Po nakŕmení a zavinutí je najlepšie uložiť dieťa na pravý bok, nie na ľavý, aby sa vzduch netlačil do čriev, kde by mohol spôsobiť nepríjemne pocity.
Utišujúsi účinok v priebehu záchvatu má aj držanie dieťaťa vo vzpriamenej polohe, alebo si dieťa môžeme položiť cez kolená, poprípade na teplý termofor a jemne mu masírovať chrbátik.
Autor: Dads
Zdroj: A. Mc Whirter, L.
Clasenová: Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Ilustračné foto: sxc.hu