Mrkva je výborná, hodnotná a navyše bežne dostupná zelenina. Ak chcete spraviť niečo prospešné pre svoje zdravie, zaraďte ju do svojho jedálnička či nápojového lístka.
Mrkva je dvojročná rastlina s červeným jedlým koreňom a strihanými listami. Pochádza z južnej Ázie, z oblasti Afganistanu, Iránu a Pakistanu. Rýchlo sa rozšírila do celého sveta. V súčasnosti sa najviac pestuje v Európe, Ázii a Severnej Amerike. V hojnom množstve sa vyskytuje aj v našich záhradách. Pestovanie nie je náročné.
Liečivé účinky
Mrkva obsahuje živiny potrebné pre zdravý vývoj zrakových orgánov. Preto by hlavne deti mali jesť veľa mrkvy. Ale taktiež aj dospelí. Pravidelná konzumácia mrkvy všeobecne pomáha očiam. Posilňuje zrak a zabezpečuje, aby sietnica oka fungovala správne. Okrem zraku pôsobí mrkva priaznivo aj na kožu, vlasy či nechty. Chráni ich pred škodlivým UV žiarením a predchádza predčasnému starnutiu a vysušovaniu. Karotenoidy navyše dodávajú pleti pekné sfarbenie. Mrkva znižuje tiež hladinu cholesterolu a zlepšuje trávenie. Obsiahnutý betakarotén chráni srdce a cievy, pôsobí protizápalovo a posilňuje imunitu. Znižuje tiež riziko rakoviny. Karotka je vynikajúcou regeneračnou potravinou, ak sa človek cíti vyčerpaný alebo sa zotavuje.
Ďalšie pozitívne účinky mrkvy:
pomáha pri kožných chorobách,- zabezpečuje zdravý vývoj zubov a štruktúru kostí,
- predchádza zápche,
- pomáha pri migréne,
- neutralizuje voľné radikály a odvádza toxíny z tela,
- pomáha pri nedokrvení a oslabení organizmu,
- povzbudzuje chuť k jedlu,
- napomáha v liečbe tuberkulózy a infekčných ochorení,
- prospievala dobrej nálade.
Mrkva v kuchyni
V kuchyni má mrkva široké uplatnenie. Výborná je surová i varená. Používa sa do šalátov, polievok, omáčok, nátierok či koláčov. Jedlám dodáva nielen skvelú chuť, ale i peknú farbu. Obľúbená je aj mrkvová šťava.
Mrkva si vyžaduje správne skladovanie. Mala by byť očistená, bez vňate a skladovaná v debničkách vo vlhkej miestnosti pri teplote okolo 5°C.
Upozornenie na záver: Mrkva môže obsahovať aj jedovaté látky. Pokiaľ ju však oškrabete a odkrojíte hornú časť, zbavíte sa prakticky všetkých zvyškov týchto látok.
Ilustračná foto: pixabay.com