Vitamín B1, ako prvý zo skupiny vitamínov nazývanej B-komplex, zohráva dôležitú úlohu pri metabolizovaní sacharidov. Bol izolovaný v roku 1929 a vďaka jeho ochrannej funkcii pred zápalmi nervov ho nazvali aneurín. V súčasnosti ho však poznáme pod názvom thiamín.
Prítomnosť vitamínu B1 v organizme, je dôležitá hlavne pri prijímaní stravy bohatej na sacharidy s vysokým energetickým výdajom. Nedostatok vitamínu B1 pri takejto strave ovplyvňuje najmä energeticky náročné orgány, ako je srdce, mozog, nervová sústava, svaly, obličky a iné. V rozhodujúcej miere sa zúčastňuje prenášania vzruchov z nervov do svalov a taktiež sa podieľa na regenerácii nervového systému po veľkej záťaži. Ako už bolo spomenuté, vitamín B1 svojou ochrannou funkciou na nervy, pomáha pri všetkých poškodeniach nervov a neuralgiách – nervových bolestiach.
Vyskytuje sa v malých množstvách takmer vo všetkých potravinách živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Hlavným zdrojom sú však povrchové vrstvy obilných zŕn a ich klíčky. Pri ich ďalšom spracovaní, napríklad pri výrobe múky sa však odstraňujú, a preto rafinované výrobky neobsahujú vitamín B1. Ďalšími zdrojmi vitamínu B1 sú celozrnná múka, ovsená kaša, pangamín, droždie, strukoviny, arašidy, hovädzie mäso, ryby a vnútornosti.
Nedostatok vitamínu B1 v podobe choroby beri-beri sa v našich zemepisných šírkach už nevyskytuje, avšak môžu sa objaviť iné príznaky jeho nedostatku, ako napríklad strata váhy a chuti do jedla, narušenie duševnej a fyzickej rovnováhy, problémy s koordináciou, svalová slabosť, kŕče, únava, depresia či podráždenosť.
Základom zdravia je vyvážená a pestrá strava, ktorú ak doplníte o celozrnné výrobky, vitamín B1 by vám nemal chýbať.
Autor: Red.
Foto: sxc.hu