Vitamín B6 je v skutočnosti skupina troch príbuzných zlúčenín, a to pyridoxolu (pyridoxínu), pyridoxalu a pyridoxamínu. Jeho vstrebávanie je podstatne lepšie, rovnako ako vstrebávanie ostatných vitamínov skupiny B, ak je prijímaná celá táto skupina vitamínov spoločne. Vstrebávanie vitamínu B6 taktiež podporuje horčík a naopak, vitamín B6 je veľmi dôležitý pre udržanie správnej hladiny horčíka v krvi a tkanivách. Je nevyhnutný pri spracovávaní nenasýtených mastných kyselín a bielkovín, syntéze lecitínu, udržovaní krvného cholesterolu na normálnej hladine a významnú rolu zastáva aj pri krvotvorbe. Ovplyvňuje funkciu nervového systému, kvalitu kože a zúčastňuje sa metabolizmu cukrov. U detí je dôležitý pre správny psychomotorický vývoj. Za jeho účasti sa tvoria mnohé chemické látky, napríklad serotonín v mozgu. Vitamín B6 spolu s horčíkom môžu brániť tvorbe zubného kazu a obličkových kameňov. Pomáha tiež v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a mozgových príhod. Lieči depresie, zmierňuje nespavosť a tiež PMS (predmenštruačný syndróm).
Jeho nedostatok môže byť príčinou chudokrvnosti, bolestí hlavy, podráždenosti, depresií, porúch nervovej sústavy, brnenia v končatinách či zápalov sliznice ústnej dutiny. Naopak, jednorazové užitie vysokej dávky (1gram a viac) vitamínu B6 môže spôsobiť poškodenie nervov, zníženú citlivosť v končatinách a celkovú slabosť.
Denná odporúčaná dávka pre dospelého človeka je 1,9 mg. Pre tehotné ženy sa odporúča dávky zvýšiť na 2,2mg vitamínu B6 denne.
Vitamín B6 nájdeme hlavne v bielkovinových potravinách, ako je hydina, ryby, vajcia, pečeň, strukoviny ale i v celozrnných výrobkoch a listovom šaláte.
Autor: Red.
Ilustračné foto: sxc.hu