Zápal močových ciest občas potrápi väčšinu z nás, avšak týmto ochorením trpia najmä ženy, ktoré sú náchylnejšie na tento nepríjemný problém vzhľadom na kratšiu dĺžku močovej trubice. Táto choroba sa bohužiaľ objavuje znova a môže viesť v najhoršom prípade až k zápalu obličiek. Ochorenie vyvoláva obyčajne baktéria nachádzajúca sa v hrubom čreve a na koži okolo konečníka, tzv. E. Coli. Ak sa tieto baktérie dostanú do močovej rúry, môže to vyvolať infekciu močového mechúra. Ďalšie príčiny sú potláčanie nutkania na močenie, nedostatočná hygiena alebo po prechladnutí a pri nedostatočnom pitnom režime. Problém súvisí aj s inkontinenciou alebo je častý pri tehotenstve, pretože počas neho tlačí plod na močový mechúr.
Najčastejšími príznakmi je prítomnosť krvi v moči, kalný zapáchajúci a tmavý moč, pálenie pri močení, bolesti v krížovej oblasti chrbta a v bedrovej oblasti, kŕče v podbrušku, teplota, či nevoľnosť.
Čo robiť pri zápale?
Pokiaľ Vám potvrdí lekár zápal močových ciest, zvyčajne Vám nasadí antibiotiká. Sú ale aj spôsoby ako liečbe pomôcť. Dôležité je dodržiavať pitný režim, približne 2,5 litra tekutín denne – ideálne je piť vodu každú hodinu, čím sa priebežne počas dňa riedi moč a pomáha to rýchlejšie vyplaviť škodlivé látky z tela. Pozor si dávajte na nadmerné pitie kávy, čajov a ovocných džúsov, iných než brusnicových.
Prevencia
Okrem dodržiavania správneho pitného režimu by sme sa mali vyhýbať prechladnutiu a dbať na teplo, najmä u teenageriek pozor na holý chrbát, nebezpečné sú mokré topánky. Odporúča sa preferovať bielizeň z bavlny, dbať na hygienu a po pobyte v bazéne je potrebné prezliecť sa vždy do suchého oblečenia, dôležitá je aj dostatočná hygiena počas pohlavného styku, po ktorom je dôležité vymočiť sa. Okrem týchto praktických rád sa pri prevencii odporúča konzumácia brusníc, ktoré majú preukázané priaznivé účinky na močové ústrojenstvo.
Ľudia ktorí trpia často zápalmi močových ciest by sa mali snažiť predchádzať jeho vzniku. Vhodné je používať rôzne produkty z brusníc, ktoré sú už dnes bežne dostupné. Vedci podľa najnovších výskumov uvádzajú, že pravidelné pitie brusnicovej šťavy pomáha zabrániť infekcii močových ciest. Spôsobuje to skutočnosť, že účinné látky, ktoré obsahuje brusnicová šťava nie sú zničené počas tráviaceho procesu. Namiesto toho sa zúčastňujú na boji proti baktériám nachádzajúcim sa v tráviacom trakte, vrátane E. coli. Výskumníci z Worcesterského Polytechnického inštitútu zistili, že brusnicová šťava bráni baktérii E. coli aby sa prilepila na iné baktérie, obmedzuje jej schopnosť rásť a rozmnožovať sa = produkovať infekciu. Táto a iné podobné vedecké štúdie smerujú k záverom, že brusnicová šťava je skutočne účinnou prevenciou infekcie močových ciest.
Prajem Vám na zdravie a pozor na príliš veľa cukru v sladených šťavách.
Autor: Eliška Kotrbová
Foto: sxc.hu