Kto by nepoznal nádherné dielo od Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ? Je to kniha, ktorá je aktuálna aj v dnešnej dobe a dá mnoho rád nielen deťom, ale aj dospelým. Je napísaná s nádhernou ľahkosťou a jednoduchosťou a spomenutá je tam aj dráma s baobabmi. Malý princ sa obával, že ak sa rast baobabov neustriehne, tak zamoria celú planétu a aj malé asteroidy. A nebude stačiť ani stádo slonov, aby ich pokorili. Baobaby sú naozaj majestátne a silné stromy, no vedeli ste, že sú aj zdraviu prospešné? Ak nie, tak rozhodne čítajte ďalej!
Titán medzi stromami
Babobab (Adansonia) je v Afrických krajinách považovaný za „strom života“, pretože kmene veria, že vo vnútri stromu sú duše a tam sa bude odohrávať aj ich duchovný život. Baobab je nádherný strom, ktorý má v sebe aj kúsok tajomna. Zaujímavý je tým, že nemá letokruhy, ako jeho ostatní stromoví príbuzní. Vyskytuje sa v oblastiach, ktoré trpia suchom, ako napríklad Afrika, Austrália, Madagaskar. Má silné korene, ktoré siahajú až hlboko do zeme a nimi si strom získava vlahu. Je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom a tak ako som spomínala vyššie, neprekonalo by ho ani stádo slonov. Tí sa ho síce snažia pokoriť, no jeho ohryzená kôra sa dokáže zregenerovať a dorásť. Dorastá do výšky od 5 do 30 metrov. Exotický názov baobab pochádza z arabského slova „bu hibab“, čo v preklade znamená strom s mnohými semenami. Práve jeho semená sú bombou vitamínov, pretože obsahujú trikrát viac vitamínu C ako citrón a dvakrát toľko vápnika ako mlieko.
Ak ste si mysleli, že baobab je len na okrasu a žiadne liečivé účinky nemá, tak ste na omyle. Využiteľné sú z neho listy, kôra, dužina, obaly plodov, šťava, ktorá vyteká z narezaných miest, mladé výhonky a aj semená. Keďže ide naozaj o titán medzi stromami, jeho vnútro je využiteľné aj na obydlia, ak obľubujete prírodné materiály a prírodu samú o sebe. Môžete si v ňom vytvoriť tajnú skrýšu, spálňu, alebo len útočisko pred žeravým africkým slnkom. Tieto stromy sú naozaj čarovné a aj milovníci rastlín alebo stromov ostanú pred jeho krásou v nemom úžase. Bonsajový odborník John Naka na adresu baobabov povedal nádherný výrok, keď ich prvýkrát zbadal: „Cítil som sa ako nepatrné zrnko prachu, ležiace pred obrovskou horou.“
Existuje až osem druhov baobabov, z toho 6 z nich rastie na Madagaskare. Africké baobaby sa líšia od madagaskarských. Tie na Madagaskare sú vysoké, štíhle stromy, ktoré majú korunu z listov v tvare oválu. Rovnako ako africké aj tieto majú odolnú a hrubú kôru, ktorá je zaujímavá tým, že sa pod ňou nachádza vrstva, ktorá slúži na fotosyntézu. V obdobiach sucha, kedy baobab zhodí listy a ostane len „nahý“ mu slúži táto vrstva pod kôrou na výživu a energiu zo slnka. Baobaby sú tu s nami dlhšie, ako si myslíme. Niektoré africké baobaby dosahujú vek od 1 000 do 2 000 rokov! Na zistenie ich veku sa používa rádiokarbónová metóda.
Čím sú baobaby také výnimočné?
Plody obsahujú dôležitú kyselinu vínnu, z ktorej si domorodé kmene pripravujú nápoje, aby lepšie zvládli vysoké africké teploty. Zo semien sa získava olej, dreň plodov sa konzumuje buď sušená alebo navlhčená. Odvar z kôry stromu sa využíva proti horúčke. Baobaby slúžia aj ako prírodné rezervoáre na vodu, pretože jej vedia zachytiť veľa a tak urobia dobrú službu kmeňom, ktoré potrebujú získať tekutiny v období sucha a páľavy. Z vlákien kôry stromu sa vyrábajú rôzne laná a povrazy, ktoré slúžia najmä pre rybárov. Najlepší je však prášok z plodov baobabu, ktorý má veľa vitamínov a minerálov. Je významným zdrojom vitamínu C a antioxidantov. Niektorí vravia, že chutí ako karamel. Získavanie prášku je navyše etické a ekologické k populácii stromov, pretože tu nájde prácu veľa ľudí a na druhej strane sa zberom zlepšuje populácia týchto stromov.
Vypestujte si svoj vlastný baobab v pohodlí vášho domova- teda skôr črepníka!
Semienka baobabu sú veľmi tvrdé. Niektorí skúsení pestovatelia bonsajov radia, aby ste jeho semienka jemne obrúsili brúskou, aby sa stenčila ich kôra. Semienko potom ponorte na dva dni do vody a zasaďte do pôdy, ktorá je prevažne piesočnatá. Potom malý baobab dajte na teplé miesto, pretože teplo tento strom zbožňuje. Substrát musí obsahovať 50% piesku a zvyšok má tvoriť listovka alebo kompost.
Baobab potom presaďte do črepníka, samozrejme až po tom, čo uvidíte, že semienka klíčia. Potom nechajte strom rásť, ako sa mu bude chcieť. Čím je vyšší, tým hrubší kmeň dosiahne. Ešte jedna dôležitá vec: voda. Baobaby milujú vodu, no prvýkrát ho zalejte až vtedy, až sa ukážu prvé lístky. Nepolievajte ho nikdy počas zimných mesiacov. Polievajte ho až vtedy, keď sa lístky začnú otvárať a tak vám signalizujú, že začalo nové vegetačné obdobie.
Možno som vám týmto článkom ponúkla nové informácie o tomto magickom strome a možno som vás navnadila na to, aby ste si znovu otvorili knihu o Malom princovi a pripomenuli si svoje detské časy. A možno si aj vy vypestujete svoj vlastný čarovný baobab!
Ilustračné foto: pixabay.com