Január nie je len prvým mesiacom v roku, ale aj obdobím, kedy sa medzi ľuďmi najčastejšie šíri chrípka. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji a naopak najnižšia v Košickom. Aj napriek tomu sa však treba chrániť, a to aj pomocou prírodných liekov z vašej kuchyne.
Chrípkové obdobie sa začína už počas jesene, kedy je naša imunity
Cibuľa nadovšetko
Aj keď sa cibuľa pridáva takmer do každého pokrmu, nie vždy je obľúbenou. Platí to najmä v spoločnosti kvôli jej výraznej aróme. Jej účinky pre zdravie sú však obrovské, a preto by sme ju mali konzumovať aj v čase, kedy nám ešte nič nie je. Ak nás opantá chrípka, treba z nej vytvoriť prírodný sirup, ktorý bude skvelou náhradou za antibiotiká.
Postup prípravy je celkom jednoduchý. Postačí vám cukor, väčšia cibuľa a sklenená zaváraninová fľaša. Cibuľu nakrájajte na kolieska, poukladajte naspodok nádoby a zasypte cukrom. Pokojne môžete použiť aj trstinový alebo tekutý med. Na cukor opäť poukladajte cibuľu a týmto spôsobom pokračujte ďalej. Po pár hodinách v uzavretej nádobe sa z cibule začne púšťať šťava, ktorá predstavuje hotový prírodný sirup. Tento recept je určený najmä na liečbu respiračných ochorení.
Nevšedným receptom je aj opražená cibuľka s anízom. Pri príprave môžete použiť aj olivový olej. Túto kombináciu treba prikladať na hrdlo alebo priedušky, a to pomocou gázy. Látky, ktoré aníz obsahuje, dokážu rozpustiť sekrét, čím pomáhajú k vykašliavaniu hlienu a vyčisteniu dýchacích ciest. Okrem toho má aníz príjemnú korenistú vôňu a zjemní tak zápach cibule.
Podobnou aromatickou surovinou je cesnak. Namiesto antibiotík zalejte pokrájaný cesnak teplým mliekom a pridajte lyžičku medu. Samotný med má antibiotické účinky a zlepší chuť tohto sirupu. Dávajte si pozor, aby mlieko nebolo vriace ani studené. Taktiež by cesnak nemal byť prelysovaný, ale iba pokrájaný nožom. Cesnakovo-medové mlieko môžete vypiť aj hneď, no najlepšie je, ak ho necháte nachvíľu postáť.
Sladký sirup na zníženie teploty
Súčasťou nepríjemnej chrípky je aj teplota. Proti nej vám ponúkame o niečo chutnejší a voňavejší domáci sirup z pomarančov. Pomaranče treba najskôr dôkladne umyť a následne pokrájať spolu so šupkou, zasypať cukrom a zaliať pol litrom horúcej vody. Takto predpripravené nechajte lúhovať až pokiaľ zmes vychladne. Počkať treba najmä preto, aby ste mohli pomaranče chytiť do ruky a vytlačiť z nich všetku šťavu, ktorú treba vypiť vlažnú. Aj keď vyzerá tento recept veľmi lahodne a chutne, netreba ho piť keď je človek celkom zdravý, iba ak má zvýšenú teplotu a chce ju znížiť prírodnou cestou.
Ilustračné foto: pixabay.com