Turisti a zahraniční návštevníci považujú husacinu a kačacinu za naše národné jedlá. Keď nám, Slovákom, prídu priatelia a známi z cudziny, a my im chceme poukazovať všetko, čo na našej krajine máme radi, jednou zo zastávok bude určite aj nejaká dobrá reštaurácia, pravdepodobne zo špecializovaným kačaco-husacím týždňom. Prečo je mäso z týchto dvoch zvierat také chutné?
Kačice sa u nás podávajú, servírujú, pečú, ale aj chovajú častejšie, než husi. V dokonalej príprave kačacích špecialít nás však predčí napríklad Francúzsko a ich slávna kačka na pomarančoch, Čína a jej chrumkavá kačica cao fia vyprážaná v škrobovej múčke, či Veľká Británia, ktorej pečenú kačicou plnenú jablkami isto ochutnal každý turista.
Dôležitý je nie len spôsob prípravy kačice, ale aj samotný výber mäsa. Ak šéfkuchár kúpi kačicu v supermarkete, pripraví ju, zamrazí a hocikedy, keď bude treba, vytiahne, takáto kačka určite nebude chutiť tak dobre, ako precízne pripravená slovenská lahôdka.
Na dobrú husaciu hostinu potrebujeme šesť až osem kilogramovú hus. To isté platí o kačke. Na Slovensku existujú malé chovy dobytka a inej zvery, kde bez problémov nájdete krásnu, zdravú hus ci kačicu. V týchto malých chovoch sa môže zviera voľne pohybovať, nie je obmedzené malým priestorom, ako niektoré úbohé kurence vo veľkých chovoch. Zvieratá potom nie sú stresované, ich mäso je chutnejšie, zdravšie a hlavne má dostatok výživných látok. Najlepším riešením je objednať si síce drahé, ale o to lepšie mäso z biofarmy, kde sa o zvieratá za ich života naozaj príkladne starajú. Majú tam dostatok slnka a voľného pohybu.
Kačica je jemnejšia a tučnejšia
Kačacie mäso je vďaka väčšiemu obsahu tuku o niečo jemnejšie, ako husacie. Husacina je tuhšia, no mäso oboch zvierat chutí veľmi podobne. Dôležitý je aj spôsob prípravy jedál. Z kačky dokážete využiť naozaj všetko – chrbty do polievky, krídla naplniť zmesou a z odrezkov vypracovať paštétu. Z prípravných techník vedie konfitovanie, teda pomalé dusenie vo vlastnom tuku alebo narezanie kačacej kože, aby tuk stiekol.
Husokačka nie je síce kríženec husi a kačice, ale jej mäso chutí lahodne, ako husacina, a zároveň je menej mastné. Husokačku vyšľachtili vo Francúzsku pod názvom Mulard, aby získali väčšiu pečeň. Rodičmi sú kačica Barbarie a kačica pekinská.
Foie gras je svetlohnedá pečeň označovaná za najväčšiu lahôdku. V medzinárodnej gastronómii ju nazývajú foie gras de canard. Táto pochúťka je fialovej farby, obsahuje iba 5 percent tuku a má tzv. pieskovú chuť. Proti nej však tvrdo bojujú ochrancovia prírody a to až do takej miery, že donedávna najväčší producent aj konzument tejto lahôdky – Francúzsko – prenechal svoj posť Číne kvôli viacerým vládnym zákazom.
Foto: pixabay.com