Ak ste dostali mažiar ako nečakaný darček, zrejme ste si ho len vystavili do kuchyne na poličku. Nie každý ho totiž potrebuje, alebo si to aspoň myslí. Nepoznáme totiž možnosti jeho využitia. Verte však tomu, že kvalitný mažiar sa vám vždy zíde.
Prapôvodcom mažiara je dvojica kameňov, medzi ktorými naši predkovia drvili semená rastlín a obilie. Spodný kameň s priehlbinou slúžil ako miska, vypuknutý na drvenie. Postupne sa kamene opracovávali na dokonalejšie, aby lepšie spĺňali svoj účel. Vzhľadom sa priblížili k miske s palicou. Mažiare a mažiariky sú v podstate predchodcami dnešných mlynčekov, mixérov a strúhadiel.
Mažiar slúži predovšetkým na drvenie byliniek a korenín. Tie počas spracovávania uvoľňujú svoju výraznú arómu. Porovnajte si napr. vôňu a chuť už zomletého čierneho korenia z obchodu s tým, ktoré podrvíte v mažiari. Je to veľký rozdiel. Po tejto skúsenosti budete počas varenia siahať po mažiari stále častejšie. Takto si môžete podrviť rascu, koriander, ľanové semienka, ale aj mak, cukor, vanilku, škoricu, oriešky a rôzne iné zrnká a semienka. Správnou technikou podrvíte takmer všetko. Ak obľubujete thajskú kuchyňu, rozhodne by vám tento pomocník nemal chýbať.
Mažiare môžu byť rôzne. Keďže majú zvládať tvrdú robotu, mali by byť vyrobené z odolného materiálu. Ideálny je kameň, ktorý dobre absorbuje údery, ale vyrábajú sa tiež z kovov (bronzu, mosadze, medi), či keramiky. Princíp je stále rovnaký. Vnútorná strana by mala byť hrubá. Tvar misky nemá byť príliš plytký, aby z neho suroviny počas spracovávania nevypadávali. Pokiaľ ide o tĺčik, najvhodnejší je drevený. Dobre padne do ruky, je dostatočne tvrdý, ľahký a odolný voči polámaniu pri páde. Nevýhodou je však to, že po čase začne nasávať pachy a chute drvených surovín. Dobré sú však aj tĺčiky z iných materiálov. Dôležité je to, aby sa pohodlne držali a neboli príliš krátke. Aj keď sa technológie neustále vyvíjajú a elektrické mlynčeky sa nachádzajú už takmer v každej domácnosti, v niektorých prípadoch je mažiar nenahraditeľný. Vyzdvihnúť treba fakt, že vy sami si môžete určiť jemnosť drvených byliniek a korenín.
Toto kuchynské náradie by malo nielen dobre slúžiť, ale aj pekne vyzerať. Zvyčajne je totiž vystavené na viditeľnom mieste v kuchyni. Nie je teda iba pravou rukou kuchárov a kulinárov, ale aj šikovným dekoračným prvkom.
Bez mažiara nie je žiadna kuchárka tou pravou. Niektoré ich používajú denne. Majú dokonca viac ako jeden kus. Menším drvia koreniny, väčší je vyhradený na bylinky, dressingy, či pesto. Využitie je na vás. Nezabudnite ho však po každom použití poriadne umyť a usušiť.