Kaktusy, aké vídať v púšti a v tropických krajinách, jedlé nie sú a skôr, ako gastronomický zážitok, vám prinesú bolesť. Majú totiž nepríjemné pichľavé tŕne, ktorými sa chránia pred dravcami a inými živočíchmi. Existuje však druh kaktusu, ktorý ma jedlé plody, ktoré sú navyše ešte zdrojmi fantastických látok a vitamínov. Navyše je tento kaktus vhodný aj pre diabetikov. Tak čo, ochutnali by ste opunciu figovú?
Aká je opuncia a aké je jej využitie?
Opuncia figová je druh kaktusu, ktorý si môžete pestovať aj doma na okrásu a ako bonus jeho plody skonzumovať. Je typická svojím malým vzrastom a plochými listami, na ktorých vyrastajú plody – kaktusové figy. Kvety, z ktorých figy dozrievajú, sú žltej farby a sedia na okrajoch plochých listov. Tvarom sa kaktusové figy podobajú skôr vajcu, aké znáša hus, a farbu môžu mať od žltej až po žiarivo červenú. Ich dužina je šťavnatá a obal pokrytý malinkými tŕňmi. Hmotnosť sa líši od veľkosti plodu, no môžu mať od 70 ať do 300 gramov.
Opuncie sú pôvodom z Mexika, no pestovali ich už vraj aj starí Aztékovia. K nám ich priniesli mnísi v 18. storočí. Paradoxom však je, že v tropických krajinách rastie opuncia na každom rohu a je tam braná ako burina. V súčasnosti sa pestuje v krajinách ako: USA, Južná Amerika, India, Španielsko, Talianko a Grécko.
Plody opuncie, teda kaktusové figy, sa konzumujú čerstvé a môžu mať hneď niekoľko využití. Olúpu sa rovnako, ako si doma lúpeme banán. Pripravujú sa z nich rôzne džúsy, džemy, alkoholické drinky, dokonca sa z nich vyrába aj sladidlo alebo sú súčasťou rôznych čajových zmesí. Okrem využitia pre nás ľudí majú opunciu rady aj zvieratá. Dodáva sa ako potrava pre dobytok. Tiež si ju môžete jednoducho vysadiť ako oplotenie. Parazit, vyskytujúci sa na opunciách – červec nopálový, má tiež svoje bonusy a to v podobe farbiva karmínu, ktoré je súčasťou kozmetických preparátov.
Pestovanie
Keďže ide o ker, môže narásť aj do výšky 5 metrov. Samozrejme, nežijeme v tropickom pásme, takže slovenské opuncie sú o niečo menšie a pestujú sa v kvetináčoch. Nemajú rady hlad, preto je lepšie ich nechávať zazimovať vnútri. Najideálnejšie miesto je suché a teplé miesto s teplotou minimálne 8°C. V lete môžete opuncie dať do exteriéru, no pozor na prievan, ten opuncie nemusia.
Obsah látok a benefity pre naše telo
Opuncia figová obsahuje: veľké množstvá vitamínu C, vitamín A a vitamíny skupiny B, kyselinu listovú – veľmi dôležitú najmä pre tehotné ženy, rôzne druhy aminokyselín, minerály ako draslík, vápnik, horčík, fosfor…
- Má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi, preto je vhodná aj pre diabetikov.
- Pozitívny vplyv na prostatu a močové ústrojenstvo nielen mužov, ale aj žien.
- Upravuje metabolizmus.
- Čistí našu pečeň.
- Pozitívne ovplyvňuje aj náš mozog a koncentráciu.
- Zlepšuje stav nechtov, pokožky a vlasov vďaka nadmernému obsahu vody.
- Osvedčila sa aj pri nespavosti a depresiách.
- Pomáha pri zápche, plynatosti a rôznych iných tráviacich chorobách.
- Znižuje cholesterol.
- Dodá vašim vlasom lesk.
- Posilňuje imunitu a chráni telo pred voľnými radikálmi v ovzduší.
- Dokáže liečiť žalúdočné vredy.
Mexická legenda Boha Aztékov vraví, že nový domov Aztéckeho kmeňa bude tam, kde na ostrove rastie kaktus opuncia a na jej špičke sedí orol.
Ilustračné foto:pixabay.com