Detský svet zahŕňa mnoho hier, zábavu a samozrejme veľa lásky zo strany rodičov a rodiny. Súčasťou detského života však sú aj pády, modriny a odreniny, spôsobené pri lezení na preliezkach alebo počas hry v prírode. Aj na to musí myslieť každá matka a počítať aj s nečakaným. Pri prvom dieťatku sa mnoho mamičiek trápi, nielen s obavami o zdravie svojej ratolesti, ale aj s kŕmením. Ako kŕmiť, kedy kŕmiť a čo ak dieťatko nechce papať? To sú otázky, ktoré si kladie mnoho matiek. My vám prinášame pár tipov, ako všetko zvládnuť.
Ako začať
Už v štyroch mesiacoch môžete začať deti prikrmovať aj inou stravou než mliekom. Nie je to však podmienka. V prípade, že máte dostatok mlieka, môžete s prikrmovaním počkať do šiestich mesiacov. Začať prikrmovať môžete so zeleninkou, ideálne je, ak začnete podávať len jeden druh. Zeleninu, napríklad brokolicu, či zemiaky, dôkladne očistite od šupky, umyte a pokrájajte na malé kúsky. Následne ju zalejte so 120 ml vody a varte, približne 5 až 10 minút, kým zelenina nezmäkne. Nakoniec dôkladne zamiešajte. Takto pripravený pokrm sa necukrí, ani nesolí. Pokiaľ ešte kojíte, zeleninu môžete podávať okolo poludnia, namiesto jedného kojenia. Dieťa kŕmte plastovou lyžičkou, 3 až 4 dni. Ak nezbadáte žiadnu reakciu na novú stravu, čiže sa neobjavia vyrážky alebo hnačka, môžete pridať ďalší druh zeleniny. Po mesiaci pridajte aj ovocie, ktoré pripravíme nasledovne: Banán sa nevarí, stačí, ak ho rozpučíte vidličkou. Iné druhy ovocia, napríklad hrušky alebo jablká, môžete zo začiatku variť, neskôr stačí, ak ovocie len rozmixujete. Taktiež nie je potrebné pripravený pokrm cukriť, či soliť. Ovocie podávajte namiesto dopoludňajšieho kojenia. Nezabudnite však dôkladne sledovať reakcie vášho dieťaťa.
Detská strava a mäso
Ak si už dieťa zvyklo na zeleninu a ovocie, môžete podávať aj mäso. Nemalo by to byť však skôr, ako od šiesteho mesiaca. Mäso môžete podávať 2 až 3-krát týždenne k zelenine. Zo začiatku podávajte kuracie mäso, neskôr môžete skúsiť králičie a teľacie, či hovädzie. Mäso varte bez korenín a solenia. Pri varení používajte kojeneckú vodu. Pripraviť môžete napríklad kuracie prsia na mrkve. Zemiaky a mrkvu ošúpte, umyte a pokrájajte na malé kúsky. Následne povarte domäkka v kojeneckej vode. Kuracie mäso bez kože nakrájajte nadrobno, poduste a pridajte k zelenine. Následne všetko rozmixujte a premiešajte.
Podporte hryzenie
V ôsmych mesiacoch sa začínajú dieťatku vyvíjať zúbky. Preto by ste mali podporiť hryzenie aj prostredníctvom stravy. Stravu už nie je nutné mixovať na kašu, stačí ak ju roztlačíte vidličkou. Na varenie môžete používať normálnu vodu a nebojte sa vyskúšať aj nové prílohy. Napríklad cestoviny so špenátom a kuracím mäsom zachutia každému drobcovi. Cestoviny varte a dve minúty pred ich dovarením pridajte do vody aj špenát. Dbajte na to, aby cestoviny boli dostatočne mäkké. Kuracie prsia nakrájajte na malé kúsky a uvarte ich vo vode. Nakoniec všetko rozpučte vidličkou.
Nehody sa stávajú
Neodmysliteľnou súčasťou kŕmenia vašich ratolestí sú aj malé nehody. Deti si neuvedomujú, že neporiadok, ktorý narobia, musíte hodiny čistiť. Aj napriek tomu sú to však naše radosti a ich neplechy sú pre nás úsmevné. Každá matka však vie, že čokoláda, kečup, či krv z rozbitého kolena sa z koberca odstraňuje viac než ťažko. Bojovať s takýmito škvrnami môžete viacerými spôsobmi. Jednou z nich je kúpiť si nový koberec alebo ho jednoducho vyhodiť a ponechať si podlahu. Môžete vyskúšať aj recepty starých mám a na čistenie použiť citrónovú šťavu, coca-colu, pijak, škrobovú múčku, soľ alebo žehličku. Ak si však chcete ušetriť čas a nervy, objednajte si profesionálny tím, ktorý vám koberec, či iné materiály, bez problémov vytepuje. Tepovanie je ideálny spôsob, ako odstrániť škvrny bez poškodenia, či stratenia farby. Na stránke tepujem.sk nájdete spoľahlivý tím, ktorý vám pomôže s akýmikoľvek škvrnami, či inými nečistotami. Venujte svoj čas deťom a čistenie nechajte na odborníkov. Veď každá chvíľa s deťmi je viac než vzácna.
Text: PISEM.SK
Foto: sxc.hu