Pri prechádzkach popri lese sa ešte stále môžete kochať kríkmi plnými červených plodov, šípok. Pri najbližšej príležitosti si už so sebou vezmite aj plátenú tašku a zopár si ich natrhajte aj domov. Viete, čo všetko sa z nich dá pripraviť?
Korene šípovej ruže sa datujú až do starovekého Ríma a Grécka. Už v tom čase boli šípky obľúbené a ich kvety symbolizovali lásku, túžbu, nežnosť, ale tiež mlčanlivosť a mladosť. Starovekí liečitelia hovorili o blahodarných účinkoch, a preto sa okvetné lístky používali do kúpeľov. Aj dnes sa z nich vyrába ružový olej, ktorý sa pridáva do vonných kúpeľov alebo sa z neho vyrábajú mydlá či parfumy.
Ozdoba prírody
Používať sa môžu čerstvé, ale aj vysušené. Optimálna teplota na sušenie je 10 – 35°C. Po vysušení je ich ideálne skladovať na suchom a chladnom mieste, maximálne jeden rok. Ak šípky skladujete dlhšie, stratia všetku svoju vitamínovú hodnotu. Nemal by to však byť problém, pretože každú jeseň si zásobu môžete zadarmo a jednoducho doplniť zberom čerstvých šípok.
Šípky na viacero spôsobov
Najbežnejší spôsob využitia šípok je pripraviť si z nich lahodný čaj. Stačí, ak dostatočne usušené šípky zalejete vriacou vodou a necháte celú noc lúhovať. Ráno na vás už bude čakať čerstvý a silný odvar, ktorý už treba len osladiť medom. Okrem toho sú šípky vhodné aj na výrobu lekváru alebo osviežujúceho a kvalitného vína.
Ak vás trápia preležaniny, vrásky či kožné ochorenia, vytvorte si doma prírodný olej, ktorý okrem iného urýchli aj hojenie zlomenín. Pol kilogramu čerstvých šípok pomeľte v mlynčeku, nasypte do zaváracieho pohára a zalejte kvalitným slnečnicovým olejom tak, aby šípky prekrýval. Nechajte 10 – 14 dní macerovať, zmes občas premiešajte, preceďte a nakoniec zo šípok vytlačte zvyšný olej.
Zaujímavosť: V starovekom Grécku a Ríme sa zo šípok vyrábali náhrdelníky, ktoré mali priťahovať milovanú osobu a chrániť pred zlom.
ilustračné foto: pixabay.com