Nazjedenie.sk

Tofu: Vegetariánske mäso a veľký zdroj bielkovín

V našich končinách je pre niekoho synonymom vegetariánstva, no v ďalekej Ázii má prívlastky ako mäso bez kostí či sójová delikatesa. Prečítajte si, čo ste o tofu zrejme nevedeli.

Sója sa stala poľnohospodárskou dominantou hlavne v ľudnatých provinciách severnej Číny, kde bol nedostatok ornej pôdy a pastvín. Keďže je nenáročná na spracovanie, dokázali ju domorodí obyvatelia upraviť na veľa spôsobov. Zdravé sójové výrobky si postupne začali podmaňovať okolitý svet. Od siedmeho storočia sa stalo pevnou surovinou japonskej, kórejskej, vietnamskej aj thajskej kuchyne. Tofu sa do našich kuchýň dostalo až v polovici 18. storočia spolu s nástupom vegetariánskeho boomu. Práve vtedy zakotvilo v stravovacích návykoch Európanov i Američanov.

tofu s hubami a zeleninou

Mnohí odborníci považujú tofu za jeden z najefektívnejších zdrojov bielkovín. Okrem toho obsahuje aj vitamín B, E, draslík, fosfor, horčík, vápnik či železo. Konzumácia sójových výrobkov, teda aj tofu, eliminuje v tele karcinogénne látky, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a pomáha pri obezite.

Vo svete kulinárstva nie je žiadnou novinkou. Skôr naopak. Často zdobí slané aj sladké pokrmy a s ešte väčšou obľubou sa pridáva do šalátov. Veľkou výhodou tofu je, že pre svoju neutrálnu chuť k nemu možno pridať najrôznejšie ingrediencie.

V obchodoch možno nájsť napríklad prírodné, čiže biele tofu, marinované v bylinkách alebo údené. Mäkké, ktoré svojou konzistenciou pripomína tvaroh sa výborne hodí do polievok, omáčok, zálievok, ale aj dezertov. Naopak, tvrdé tofu môžete primiešať do zeleninových šalátov alebo cestovín.

Práve začína čas grilovačiek a tofu je jednou z možností, ktorú možno položiť na gril či len tak piecť nad ohňom. Za najideálnejší základ do jedál sa považuje biele, ktoré možno kombinovať s rôznymi dochucovadlami. Skvelou možnosťou je použiť ho ako plnku do rolády, lasagne, papriky či baklažánu.

Pri skladovaní tofu je dôležité myslieť na to, že ak sa neskonzumuje celé, je potrebné ho dať do vodného kúpeľa a vložiť do chladničky. Aby zostalo čo najdlhšie čerstvé, treba vodný kúpeľ meniť každý deň. Ak sa ho chystáte spotrebovať celé naraz, tak ho pred ďalšou prípravou najskôr poriadne vysušte papierovými vreckovkami a vytlačte z neho všetku vodu. Čím lepšie ho vysušíte, tým pevnejšie bude.

ilustračné foto: pixabay.com

Exit mobile version