Vitamín B9 je nazývaný kyselina listová kvôli jeho výskytu hlavne v listoch. Pre naše potreby je významná hlavne listová zelenina zelenej farby ako je brokolica, kapusta, špenát či hlávkový šalát.
Vitamín B9 sa spolu s vitamínom B12 podieľa na tvorbe červených krviniek, procese bunkového delenia a syntéze nukleových kyselín. Je považovaný za jednu zo základných živín pre ľudský mozog a stimuluje imunitný systém. Zabezpečuje správne fungovanie nervového systému a bráni organizmus pred negatívnymi vplyvmi okolia spôsobujúcimi depresie, pocity strachu a úzkosti. Je nevyhnutná pre správny rast a vývoj plodu, chráni pred v rodenými vadami. Dokonca znižuje riziko vzniku niektorých typov rakoviny (rakovina pľúc, krčka maternice, hrubého čreva a konečníka), ochorení srdca a mozgových príhod. Podporuje hojenie rán a tvorbu svalov a u starších ľudí dokáže zmierňovať depresie.
Nedostatok kyseliny listovej sa prejaví únavou, poruchami rastu a krvotvorby, tráviacimi problémami a zmenami na slizniciach, predovšetkým v ústach. Ďalej sa prejaví slabosťou, bledosťou, zábudlivosťou a výkyvmi nálad. Nebezpečný je nedostatok kyseliny listovej počas tehotenstva, kedy môže dôjsť k poškodeniu nervového systému a rastu plodu. Nedostatok vitamínu B9 môže byť dokonca zapríčinený aj užívaním antikoncepčných tabliet.
Nakoľko si náš organizmus kyselinu listovú nedokáže sám vytvoriť v dostatočnom množstve, ani ju po dlhšiu dobu uchovávať, musíme mu zabezpečiť jej dostatočný prísun prostredníctvom stravy alebo potravinových doplnkov. Pre zachovanie vysokého podielu kyseliny listovej v potrave, je najvhodnejšie konzumovať zeleninu surovú. Okrem listovej zeleniny nájdeme vitamín B9 hlavne v pečeni, pivovarníckych kvasniciach, orechoch, strukovinách, vajciach, mlieku a celozrnných potravinách.
Posledné štúdie dokazujú, že kyselina listová, je okrem iného, aj silnou zbraňou proti srdcovo-cievnym ochoreniam a osteoporóze.
Autor: Red.
Ilustračné foto: sxc.hu