Ako správne skladovať pečivo a akými spôsobmi ho udržíte čo najdlhšie čerstvé sme si už povedali v predošlom článku. Nastať však môže situácia, kedy sa vám zvýši veľa pečiva, ktoré by sa ešte dalo použiť, no nechce sa vám ho zamrazovať. Aj na tento problém existuje veľa riešení a rád.
Ak sa vám doma hromadia rožky, žemle alebo kúsky chleba, skúste ich využiť v rôznych variáciách. Staré pečivo môže byť ešte využité na slané, ale aj sladké pokrmy, ktoré si vytvoríte veľmi rýchlo. Asi najbežnejším spôsobom použitia starších rožkov alebo žemlí je pripraviť z nich žemľovku. Základom pre dobrú žemľovku je rožky alebo žemle na chvíľku namočiť vo vlažnom mlieku. Čas je ale veľmi individuálny. Sami už musíte odhadnúť, kedy sú kolieska z rožkov, resp. kúsky žemlí dostatočne nasiaknuté mliekom. S dĺžkou pobytu v mliečnom kúpeli súvisí aj to, na ako hrubo ich nakrájate. Do žemľovky pridajte to, čo máte najradšej. Najbežnejšími prísadami sú nastrúhané jablká ochutené škoricou alebo tvaroh zmiešaný spolu s hrozienkami.
Skvelým spôsobom využitia rožkov je aj použiť ich pri príprave cesta na pizzu. K piatim starším rožkom vám stačí už iba jedno vajce, 200 ml mlieka, soľ a korenie. Rožky nechajte podobne ako pri žemľovke chvíľu namočené v mlieku a potom všetko spolu premiešajte. Ak je cesto príliš riedke, prisypte trochu strúhanky na zahustenie. Na pizzové cesto upečené v rúre (pri teplote 180°C) natrite kečup, pridajte šunku, syr, olivy, kukuricu, teda všetko čo doma nájdete a čo vám chutí.
V „talianskej“ kuchyni ešte ostaneme. Suchšie bagety alebo rožky využite aj na výrobu tzv. bruschetti. Jej príprava vám nezaberie veľa času a chutí ako dospelým, tak aj deťom. Základom je nakrájať bagetu alebo rožok na kolieska, najlepšie došikma. Takto pripravené ich opečte z oboch strán na masle. Dobrou radou je pridať do masla aj kúsok roztlačeného cesnaku, ktorý chrumkavej bruschette dodá skvelú chuť. Neopekajte ich príliš dlho, aby neboli úplne suché a tvrdé. Potrieť ich môžete kečupom alebo aj grilovacou omáčkou. Na vrch poukladajte to, čo vám a vaším deťom chutí zo všetkého najviac, no určite to celé zavŕšte nastrúhaným syrom, ktorý sa po chvíli v rúre roztopí.
Pri ďalšej sladkej a netradičnej pochúťke bude potrebný aj tvaroh. Ten ochuťte cukrom, pridať môžete aj hrozienka a touto zmesou naplňte rozkrojené a vydlabané rožky. Na vrch tvarohu poukladajte zavarené ovocie, prikryte druhou časťou rožka a následne obaľte vo vajíčku. Opražte to na masle alebo oleji, a keď rožky trošku vychladnú, obaľte ich v práškovom cukre.
Medzi najbežnejšie využitie starého pečiva patrí klasická výroba strúhanky zo starých a zoschnutých rožkov alebo chlebové kocky opečené na panvici, ktoré je najlepšie pridať do hustejších polievok alebo do zeleninových šalátov spolu s dressingom.
Ak máte doma malé deti a chodievate s nimi na prechádzky k jazeru, vezmite do tašky staré pečivo a nakŕmte ním kačky alebo labute. Okrem toho, že sa zbavíte obschnutého pečiva, zabavíte tak aj svoje malé ratolesti.
ilustračné foto: pixabay.com