Olivy, liečivá pochúťka
Olivy sú známou a chutnou potravinou. Možno ste o nich nevedeli dve základné veci. Že patria medzi ovocie a že zelené olivy sú vlastne nedozreté čierne olivy. Je to teda tej istý druh. Hoci sa u nás nepestujú, v obchodoch ich ľahko zoženiete. Najčastejšie sa konzumujú zelené olivy v slanom náleve bez kôstky. Tieto plody nechutia každému, no keď ich viackrát ochutnáte, možno si k ním časom nájdete cestu.
Olivy sú známe už 5 – 7 tisíc rokov. Pochádzajú z Kréty a pomerne rýchlo sa rozšírili aj do Egypta, Grécka a Malej Ázie. Dnes sa olivy pestujú hlavne v Stredomorí. Sú to plody stále zeleného olivovníka, ktorý má rád suché, kamenisto – piesočnaté pôdy. Vzdoruje aj vetru a plesniam, preto ma prezývku večný strom. Olivovníky rastú veľmi pomaly a dožívajú sa vysokého veku. Vypestovať tento strom nebude také ťažké, no na plody si chvíľu počkáte. Rodiť totiž začína až po siedmych rokoch.
Olivy obsahujú vodu, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, z minerálnych látok sodík, vápnik, horčík, železo, selén, draslík, meď, fosfor, zinok, a vitamíny A, B, E, a K. Sodík je dosť dôležitý pre ľudí, ktorí radi a aktívne športujú.
Účinky na zdravie
Olivy sú dôležitou súčasťou správnej životosprávy. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, ktoré majú veľmi pozitívne účinky na zdravie. Slúžia aj ako kvalitný zdroj dôležitých antioxidantov a esenciálnych aminokyselín. Posilňujú imunitu, pôsobia preventívne proti vzniku srdcovo-cievnych ochorení a zároveň znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Kvalitu olív a oleja poznali už starí Gréci. Lekár Hippokrates odporúčal olivový olej na liečbu vredov, cholery a bolesti svalov.
Denne sa odporúča zjesť aspoň sedem olív. Pomáhajú pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Niekoľko plodov pred hlavným jedlom vám navyše urýchli trávenie. Olivy majú tiež schopnosť rozpúšťať hlieny. Sú trikrát silnejším rozpúšťadlom hlienu ako pomaranče.
Olivový olej sa podieľa na vyplavovaní menších žlčníkových kameňov. Dlhodobou konzumáciou malého množstva sa tiež znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Olej posilňuje bunky v tele a robí membrány odolnejšími proti voľným radikálom. Odporúča sa hlavne pre ľudí s vysokým krvným tlakom, Alzheimerovou chorobou, cukrovkou a s rakovinou hrubého čreva. Olivový olej je skvelý aj pri starostlivosti o pokožku tela, poškodené nechty a vlasy.
Ďalšie pozitívne účinky olív:
- chránia telo pred nadmernou stratou tekutín,
- urýchľujú metabolizmus,
- zabezpečujú zdravé a pevné kostné tkanivo (prevencia osteoporózy),
- zlepšujú priechodnosť ciev,
- regenerujú bunky,
- prečisťujú obličky a močové cesty,
- sú účinné proti baktériám a plesniam,
- liečia kožné poranenia a choroby,
- majú antiseptické účinky, chránia pred infekciami a zápalmi,
- udržiavajú napnutú a hebkú pokožku,
- spomaľujú prejavy starnutia.
Chudnutie s olivami
Olivy účinne podporujú aj chudnutie. Obsahujú tzv. zdravé tuky. Ich obsah sa pohybuje okolo 20 %, pričom väčšinou ide o tuky nenasýtené, teda tie, ktoré telo lepšie spracováva. Olivy pomáhajú urýchliť metabolizmus a trávenie. Tráveniu pomáhajú práve vďaka obsahu vlákniny. Okrem toho, že sú veľmi dobre stráviteľné, navyše ani nezvyšujú hmotnosť. Konzumácia olív sa odporúča aj počas redukčných diét. Pokiaľ si k vínu, pivu alebo len tak bez ničoho dáte olivy, pre svoje zdravie urobíte viac ako si myslíte. S olivami si môžete užiť maškrtenie bez výčitiek.
Olivy v kuchyni
Olivy uspokoja všetky základné chute. Sú slané, horké, kyslé aj sladké zároveň a to z nich robí naozaj všestrannú ingredienciu pri varení. Sú neoceniteľnou súčasťou zeleninových šalátov, no skvele sa hodia aj do malých snackov, cestovín, na pizzu, do omáčok, rizota, k rybe, mäsu či k dezertom. Za pár minút s nimi vykúzlite vynikajúce pohostenie pre návštevu alebo pripravíte rýchlu večeru. Nahradia tiež rôzne kalorické pochutiny, ako napr. lupienky, čokoládu, či slané oriešky. Tieto delikatesy sú nevyhnutnou súčasťou stredomorskej stravy, ktorá patrí k najzdravším na svete.
Výroba olivového oleja
Až 90% olív sa vylisuje na olej. Z 5 kg vznikne približne 1 liter. Pri kupovaní olivového oleja sa ubezpečte, že je extra panenský a lisovaný za studena. Najlepší je balený v tmavej fľaši a označený certifikátom BIO. Iba takýto olej vášmu telu naozaj prospieva. Na trhu sú aj lacnejšie varianty, balené prevažne v plastových obaloch, vyrobené zo šupiek a zvyškov a olív. Tieto však môžu obsahovať aj chemické látky. Tradičný spôsob spracovania oleja je nasledovný. Olivy sú drvené veľkými mlynskými kameňmi. Nedochádza teda ku kontaktu so žiadnym kovom, ktorý negatívne vplýva na kvalitu oleja. Navyše pri drvení nedochádza k zahriatiu. Ak ste už ochutnali skutočne pravý olivový olej zo Stredomoria, určite ste cítili rozdiel v chuti a vôni v porovnaní s olejom z obchodu.
Foto: pixabay.com
Pingback: Šalát s tofu a rukolou – Srinathhomes