Rod kapara je známy ako nízky ker, ktorý sa najčastejšie nachádza v oblasti Stredozemného mora, na africkom kontinente je jeho areál z juhu ohraničený púšťou Sahara, na východe siaha do severného Iránu a Strednej Ázie. Kapara sa však dá vypestovať aj v iných oblastiach, kde je mediteriálny typ klímy.
Používajú sa hlavne zatvorené kvetné púčiky a nezrelé plody. Kapary poznáme najčastejšie nakladané v slanom alebo octovom náleve. Ich chuť je ostrá, trochu pripomína chuť citrónov.
Kapary sa používajú na výrobu rôznych omáčok, ako napríklad ravigote, remoulade, paradajkovej omáčky, či veľmi bežnej tatárskej omáčky. Akékoľvek ryby získajú vďaka tomuto koreniu jedinečnú chuť. Kapary môžete použiť aj na dozdobenie rýb. Samostatné kapary zvýraznia chuť tučnejšieho mäsa a taktiež sa pridávajú na pizzu. Púčiky, ale aj plody kapary sa môžu jesť samostatne, podobne ako olivy, alebo sa môžu použiť ako ozdoba na studené misy, syrové nátierky alebo na oživenie rôznych šalátov.
Pred podávaním je vhodné nakladané alebo nasolené kapary umyť pod tečúcou vodou. Môžu sa pridávať aj do varenia, no tak by ste mali urobiť tesne pred dovarením jedla, pretože po dlhšej dobe by mohli kapary dodať pokrmu nepríjemnú horkastú chuť.
Nakladané kapary, ktoré sú zaliate nálevom vydržia veľmi dlho. Nálev nie je vhodné ani dolievať a ani vymieňať.
Autor: Dads
Zdroj: J. Norman: Bylinky a koreniny v kuchyni
Ilustračné foto: sxc.hu