Marhule patria medzi najzdravšie ovocie, a to aj vďaka vysokému obsahu betakaroténu a vlákniny. Tieto látky sú v lete veľmi potrebné hlavne pre pleť, a preto sa sladké marhule stávajú obľúbeným zdrojom zdravia najmä počas teplých a slnečných dní.
Marhule sa pôvodne začali pestovať už v roku 2000 pred naším letopočtom v ďalekej Číne. Odtiaľ prešli do Európy cez Arménsko. Prvé marhuľové sady vznikli v starom Ríme. Na Slovensku sa za najväčších pestovateľov a dodávateľov marhúľ považujú starí obyvatelia najväčšieho sídliska, Petržalky. Ligetfalu, Engerau – dnešná Petržalka, bola známa najmä tým, že sa tu ročne dopestovalo najviac tohto ovocia v krajine.
Najviac vitamínov sa vždy ukrýva pod šupkou, preto je najlepšie ich konzumovať v surovom stave. Na dlhšiu dobu sa dajú uchovať aj zmrazením alebo sušením. Ak sa predsalen chcete zbaviť šupky, stačí použiť osvedčený tip a vložiť marhule do vriacej vody. Tak vám pôjde dole jednoduchšie. Toto ovocie je vhodné na prípravu koláčov, no pridať ich môžete aj do pudingu, krémov, ryžového nákypu alebo ním ozdobte zmrzlinový pohár.
Marhule obsahujú rastlinné antioxidanty, ktoré sa z iných potravín získavajú ťažšie. Okrem toho, že vám poskytnú veľa zdravotných výhod, môžete ich konzumovať častejšie, pretože neobsahujú kalórie. Konzumácia marhúľ je preto vhodná aj pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Chudnutie spôsobuje obsah vlákniny, ktorá v tele podporuje správne trávenie. Vláknina je v tomto prípade rozpustná a pomáha riadiť hladinu cholesterolu v krvi.
foto: pixabay.com
zdroj: whfoods.com