Na našom trhu existuje niekoľko druhov rôznych olejov. Repkový, slnečnicový, tekvicový, kokosový… Určite poznáte ten pocit, keď stojíte pred regálom v supermarkete a z toho kvanta výrobkov si neviete vybrať. Najpoužívanejšími olejmi v kuchyni Slovákov sú bezpochyby slnečnicový a repkový. Ale čo ostatné? Viete si vybrať ten správny?
Olej, inak aj mastný olej, je prirodzenou súčasťou olejnatých rastlín. Je nerozpustný vo vode a obsahuje väzby triglyceridov = tukov. Čím viac väzieb, tým je daný olej hustejší. Vyrába sa procesom zvaným lisovanie a skrýva v sebe okrem tuku aj iné prospešné látky.
Vo všeobecnosti oleje delíme do dvoch hlavných skupín:
Minerálne oleje – vznikli geochemickými procesmi ešte pred mnohými rokmi a sú to vlastne usadeniny. Pre človeka sú toxické a nekonzumujú sa, ale používajú sa najmä v priemysle. Týmito olejmi si napríklad dopĺňate palivo do vášho auta. Patrí sem nafta, ropa, parafín…
Organické oleje – sú súčasťou rastlín a živočíchov a majú kvapalné skupenstvo.
Druhé rozdelenie nás zaujíma viac, pretože obsahuje jedlé oleje, ktorými si vyprážame vianočného kapra, alebo ochucujeme rôzne druhy šalátov.
Potravinárske oleje – sem patria: slnečnicový, repkový, sezamový, sójový, palmový olej…
Esenciálne oleje – SILICE – sú využívané najmä v kozmetickom priemysle ako súčasť krémov
Živočíšne oleje – získavajú sa zo zvierat a vďaka hutnejšej konzistencii sa používajú vo farmaceutickom priemysle
Oleje v kuchyni a rozdiely medzi nimi
Tento zázrak pochádza z Talianska a odborníci sa zhodujú v tom, že práve tam sa vyrába ten najkvalitnejší. Na našom trhu existuje mnoho druhov, zväčša balených v plastovej fľaši a len s minimálnym obsahom zdravých látok. Kvalitný rozoznáte buď podľa zloženia, alebo podľa spracovania fľaše.
Na 1 liter oleja sa spotrebuje až 5 kíl olív. Olivovník ale nie je bohatý na plody a z jedného stromčeka sa vyrobí len 1,5 až 2 litre oleja – preto je olivový olej taký vzácny. V lacnejších verziách prevládajú v zložení len malé zvyšky z olív a rôzne šupky. Pri jeho výbere sa zameriavajte najmä na zloženie, dátum spotreby, krajinu pôvodu a akosť.
V obchodoch nájdete:
- Extra panenský olivový olej – je zo všetkých druhov najkvalitnejší a neodporúča sa na fritovanie a vyprážanie, skôr je vhodný na studenú kuchyňu
- Panenský olivový olej – je vhodný na studenú kuchyňu a do šalátov
- Rafinovaný olivový olej – menej kvalitný, ale cenovo dostupný a vhodný na tepelnú úpravu pokrmov
Slnečnicový olej
Najpoužívanejší olej vôbec. Vyrába sa zo slnečnice (Helianthus Annuus) lisovaním a dobre poslúži pri vyprážaní a pečení pokrmov. Mnohí ho zatracujú, ale nájdu sa aj takí, ktorí na neho nedajú dopustiť. Obsahuje vitamíny, antioxidanty a pri použití za studena je dobrým pomocníkom pri problémoch so srdcom a štítnou žľazou. Je tiež bohatý na prírodné aromatické látky a tiež na rôzne druhy nenasýtených mastných kyselín (stearová, palmitová…).
Obozretní by ste mali byť pri jeho používaní na vyprážanie pokrmov, pretože pri vyššej teplote sa v ňom tvoria škodlivé karcinogénne látky, tzv. transizoméry, a tie sú strašiakom pre cholesterol a krvný tlak.
Lisuje sa z rastlinky zvanej Repka olejná, ktorá celý svoj rastlinný život zasvätila tomu, aby sa z nej vyrábal tento chutný a voňavý olej. Tento druh je pomerne známy a tiež aj často používaný. Jeho hlavnou výhodou je jeho tepelná stabilnosť, pretože sa aj pri vyšších teplotách neprepaľuje a tým nevznikajú už vyššie spomenuté transizoméry. Obsahuje okrem tuku aj vitamín E, omega 3 a 6 mastné kyseliny a cholín. Podporuje imunitný systém, detoxikuje telo a podporuje trávenie a vylučovanie.
Palmový olej
Tento druh rozhodne stojí za zmienku. Je to jeden z najlacnejších olejov, vhodný na vyprážanie. Tu ale jeho pozitíva končia. Odborníci ho neodporúčajú, pretože obsahuje mnoho škodlivých látok pre srdce, cievy, cholesterol a najviac smutné je to, že na jeho výrobu padajú každoročne stromy v dažďových pralesoch. Zarážajúce je to, že až 90% tohto oleja pochádza z Indonézie, kde rastie väčšina zelených pľúc pre ľudstvo a to vo forme stromov. Bohužiaľ, človek a jeho potreby sú neúprosné a v budúcnosti budeme svedkami toho, ako zmizne väčšina stromov a my sa budeme dusiť. Hynú nielen stromy, ale aj orangutany, ktoré umierajú preto, aby sa zvýšila potravinárska produkcia. Tie, čo prežijú, sú nútené odísť a nájsť si iný domov. Nanešťastie, palmový olej je aj súčasťou kozmetiky a rôznych potravín. Rozlíšiť, kde je a kde nie je, môže byť tak veľmi zložité.
Ďalšie menej známe typy olejov: cédrový, mandľový, šípkový, amarantový, hroznový, ovsený olej…
Pri konzumácii olejov si musíme uvedomiť, že je lepšie ich striedať, napríklad s bravčovou masťou, ktorá je tiež veľmi zdravá, hlavne, ak je domáca.
Ilustračné foto: pixabay.com