Nazjedenie.sk

Ochutnajte gaštany !

Aj keď nám teraz kraľuje neúprosná a chladná ľadová kráľovná – zima, túto hnedú pochúťku si môžete dopriať aj tak a to vo forme známeho gaštanového pyré, ktoré prekvapí nielen chuťou, ale najmä obsahom výživných látok. Tie pravé a voňavé pečené gaštany boli hitom najmä na nedávnych Vianočných trhoch a v jeseni zas hračkou pre deti, ktoré si z nich vyrábali rozkošné postavičky, aby zahnali strach z tmavých jesenných večerov. Tak čo, v akej forme gaštany ochutnáte vy?

Gaštan jedlýchestnut-1710430_1280

 Momentálne tieto chutné plody nemávame na tanieroch každý deň, skôr iba výnimočne, ak aj vôbec, no v minulosti patrili práve oni k hlavným zdrojom výživy našich ťažko pracujúcich predkov. Strom gaštana jedlého patrí k najstarším drevinám na Zemi a pamätá ešte dobu bronzovú. Má valcovitý, rozkonárený kmeň a môže mať výšku až 30 metrov. V minulosti mu bol dávaný pekný prívlastok – „chlebový“ strom, pretože ak bolo nedostatok potravy a obilnín, gaštany boli jediným pokrmom, ktoré vedeli bohato nahradiť chlieb.

Jedlý gaštan rastie najmä v oblasti Ázie, Kórei a v Číne, no vyskytuje sa aj v Európe. Existuje až 15 druhov gaštanov a ich drevo sa vyznačuje vlastnosťami, ktoré mnohí porovnávajú s dubovým drevom. Odoláva hnilobe a je schopné prežiť aj niekoľko sto rokov. Ak by ste si ním chceli zakúriť, tak dokáže horieť skoro bez dymu.

Plodom gaštanu jedlého je ostnatá tobolka, ktorá obsahuje dve až tri nažky – gaštany. Obalené sú hnedou nejedlou šupkou. Plody gaštanu sa líšia, odborníci hovoria, že existuje od 300 do 1 000 rôznych sort. Záhradkári však gaštany delia iba do 4 hlavných skupín.

  1. Maróny
  2. Gaštany veľkoplodé
  3. Gaštany strednoplodé
  4. Gaštany maloplodé

Obsah látok alebo prečo je vhodné ich jesť?

 Obsahujú:

 Pomáhajú pri:

 Ilustračné foto:pixabay.com 

Exit mobile version