Ochutnali ste už niekedy palentu? Podobá sa ovsenej kaši alebo krupici a pripraviť ju môžete na slano alebo na sladko. Kedysi bola jedlom chudobných, no dnes akoby sa vytratila z jedálnička.
Predsudky voči palente pochádzajú už z praveku. Ľuďom nevyhovovalo, že ju museli hodinu variť a nepríjemne im prskala do tváre. Napriek tomu ju ľudia, už nie v praveku, ale v minulosti, pomerne často varili, pretože sa skladala iba z troch ingrediencií: z kukuričnej múky, vody a soli.
Príprava kukuričnej kaše
Zo spomínaných troch ingrediencií dokáže palentu urobiť aj dieťa. Kukuričnú múku je však potrebné najprv spariť, aby nemala trpkú chuť. Potom ju vsypte do vriacej osolenej vody, pričom na liter vody použite 250 gramov kukuričnej múky. Zmes v hrnčeku musíte stále miešať, čo je asi jediná otravná vec na jej varení. Keď sa palenta začne odlepovať od stien a voda sa vyparí, viete, že je hotová a môžete ju servírovať.
Ako ju servírovať je iba na vás
Môžete ju podávať s maslom, mliekom, olivovým olejom, údeninami alebo k hlavnému jedlu spolu s omáčkou. Palentou môžete nahradiť pučené zemiaky, ryžu či kuskus. Skvelo sa hodí k dusenému či pečenému mäsu zo zeleninou alebo šťavou. Ak ju chcete podávať ako prílohu, ochuťte ju maslom, morskou soľou a peprom.
Palenta nemusí mať iba tvar kaše, ale môžete sa s ňou pekne pohrať. Ak vám chýbajú časy, keď ste si ako deti robili koláče z piesku, kukuričná kaša vám dá veľmi veľa príležitostí objaviť v sebe nielen dieťa, ale aj umelca. Keď palenta schladne, dá sa z nej totiž tvarovať prakticky do akéhokoľvek tvaru. Uvarenú palentovú zmes by ste mohli dať na pekáč, plech alebo do inej formy, vymastenej či vystlanej papierom na pečenie. Tú potom vložte do chladničky na 40 minút aby stuhla. Následne ju môžete krájať a tvarovať do kociek, pásikov, trojuholníčkov, ale aj hviezdičiek. Takto nakrájanú palentu je vhodné podávať ako predkrm so cherry paradajkami, bazalkou, zelenými a čiernymi olivami, šunkou, kozím syrom či mozzarelou. Stuhnutá palenta sa dá piecť, smažiť aj fritovať. Je to iba na vašej fantázií.
Palentová kaša sama o sebe nemá veľmi výraznú chuť, a preto by ste ju mohli niečím obohatiť. Skúste použiť nasekanú chilli papričku, nakrájané olivy, petržlen, bazalku, tymián, strúhaný alebo roztopený druh vášho obľúbeného syra či sušené paradajky.
Polenta sa dá servírovať aj na sladko, ak ju ochutíme kompótom a posekanými orieškami. Ak chcete, aby palenta chutila aj deťom, môžete skúsiť gránko, kakao alebo škoricu. Úplná topka je čokoládová poleva, s ňou máte vyhraté.
Z palenty viete spraviť aj tzv. noky, a to tak, že mastnou lyžičkou povykrajujte mini knedličky, ktoré polejte maslom a posypte strúhaným syrom.
Palentu je možné aj zapiecť. Stačí, ak plech vymastíte maslom, roztriete naň palentu obohatenú o udusené kuracie mäso so zeleninou a šupnene na 10 minút do rúry a piecť na 175°C. Povrch môžete posypať nastrúhanými syrom alebo poliať tatárskou omáčkou.
Kukuričná kaša obsahuje veľké množstvo sacharidov, malé množstvo kalórií a tukov, draslík, vápnik, sodík, vitamín A, vitamíny skupiny B a bielkoviny.
Jedlo je stále obľúbené na severe Talianska, v Chorvátsku, Rumunsku, Moldavsku a Čiernej hore. Honosne naservírované vám ho donesú v každej talianskej reštaurácií a kúpiť si ho môžete aj v obchode v instantnej forme, z ktorej palentu spravíte za 5 minút. Takže neváhajte a aspoň ju ochutnajte.
Ilustračné foto: pixabay.com
visualhunt.com