Kedysi by ste na pultoch obchodov hľadali tropické ovocie len horko ťažko. Dnes sa tu zo zahraničia dostanú aj veľmi extravagantné kusy. Jedným z nich je ananás.
Nezvyčajné ovocie má aj nezvyčajnú domovskú krajinu. V tomto prípade je ňou Paraguaj a Brazília. Začiatky pestovania mali v rukách Indiáni, ktorí sa postarali o rozšírenie šťavnatého ovocia do všetkých častí Strednej a Južnej Ameriky. Okrem toho, že Krištof Kolumbus bol svetoznámym moreplavcom, objavil aj ananás a to na ostrovoch v Karibiku, odkiaľ sa s ním poviezol k nám do Európy.
Ananás na seba púta pozornosť oválnym tvarom a drsnou šupkou, ktorá môže pripomínať aj kôru palmového stromu. Impozantnosť tohto ovocia dotvára aj „koruna“ navrchu. Možno ste nevedeli, ale farebnosť šupky ananásu sa mení v závislosti od stupňa zrelosti. Práve vďaka tejto vlastnosti má viacero prezývok ako smreková šiška alebo píniové jablko.
Zrelý alebo nezrelý?
Ak sa rozhodnete kúpiť si čerstvý ananás v celku, všímajte si najmä farbu a vôňu. Okrem meniacej sa farby je dobre rozpoznať aj vôňu, pretože tá je tiež indikátorom toho, či je ananás zrelý. V optimálnom stave má žltkasté sfarbenie a prenikavú sladkú vôňu. Ak by ste videli plod, ktorý by bol hnedkastý s mierne skvasenou arómou, určite sa mu vyhnite. Celkom nezrelý ananás naopak nebudete cítiť vôbec, pretože nevyžaruje žiadnu vôňu.
Čerstvý a dobre vychladený
Zo začiatku sa kúsky ananásu servírovali len na veľkých slávnostiach a iných honosných banketoch. Patrili teda medzi ovocnú elitu. Dnes je už dostupný pre každého, a to v rôznych verziách, či už čerstvý alebo z plechovky. V kuchyni sa najčastejšie pridáva do jedla čerstvý, vychladený a nakrájaný na kocky, plátky alebo dizajnovo nádherné kolieska. Jeho sladká chuť sa hodí skôr ako ozdoba na zmrzlinu, sorbety, koláče, pudingy a iné sladké maškrty. Pridáva sa aj k mäsovým alebo rybacím špecialitám. Úžasnú chuťovú kombináciu tvorí so syrom, paprikou, zázvorom, ale aj kyslejšou limetkou. Ak ste zástancom tradičnej talianskej pizze s proscuitom, určite vás neteší prídavok v podobe ananásu na pizzi zvanej hawai. Lahodné a veľmi obľúbené smoothies sa vytvárajú aj z tropických druhov ovocia akým je ananás. Do takejto šťavy sa väčšinou pridáva aj iné exotické ovocie – mango, kivi, pomarančová šťava, citrónová kôra.
V minulosti bol vyzdvihovaný najmä kvôli fantastickej sladkej chuti, ale aj vďaka liečivým účinkom. Občasná, teda nie príliš častá konzumácia ananásu, zlepšuje imunitný systém a peristaltiku čriev a eliminuje srdcovo-cievne ochorenia. Efektívne vám pomôže pri liečbe svalových poranení a kĺbových zápalov. Ak sa na jar rozhodnete pre telesnú očistu, takzvaný detox, využite vlastnosti ananásu, ktoré okrem iného urýchľujú aj spaľovanie tukov.
Ilustračné foto: pixabay.com